12/11/2013

Szpitale nie będą mogły odsyłać pacjentów po wypadkach

W Arabii Saudyjskiej każdego dnia na drogach ginie (wg oficjalnych danych) 20 osób.
Do tej pory prywatne szpitale mogły odsyłać pacjentów, nawet powypadkowych, jeżeli nie posiadali ubezpieczenia medycznego odpowiedniej klasy (klasy są od VIP do E).
Obowiązek przyjmowania pacjentów miały tylko szpitale państwowe (królewskie).
Jednak od dzisiaj prawo zostało zmienione i każdy szpital na obowiązek przyjąć pacjenta po wypadku, niezależnie od typu posiadanego ubezpieczenia.
W najbliższym możliwym czasie ma być on przeniesiony do szpitala państwowego, ale jeżeli stan pacjenta by to uniemożliwiał lub w szpitalu publicznym nie byłoby miejsc, pacjent ma być leczony w placówce, która była najbliżej miejsca zdarzenia.
Określono jedynie, że za odesłanie pacjenta będą kary, natomiast nie znalazłem informacji o sposobie refundacji kosztów leczenia.
Myślę, że może być to początek wymuszania na firmach prywatnych (szczególnie :D) podwyższania składek ubezpieczeniowych dla pracowników.
Może być tak, że prywatne lecznice będą domagały się zwrotu poniesionych kosztów od pracodawcy poszkodowanego obcokrajowca.

King Fahad Specialist Hospital w Dammam

źródła - Arab News i Alriyadh Newspaper

4 komentarze:

 1. Zastanawiam sie czy jest duza roznica miedzy szpitalami panstwowymi a prywatnymi w KSA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różnice muszą być, bo nawet wśród szpitali prywatnych jest gradacja. Jest lista szpitali do których dostaniesz się tylko z określonego poziomu ubezpieczenia. W Khobar jest szpital Saad który przyjmuje tylko pacjentów z ubezpieczeniem VIP.

   Usuń
 2. Saudyjskie szpitale są pewnie lepiej wyposażone od polskich i chyba maja bardziej kompetentny personel
  Polskie szpitale uprawiają spychologię a potem karetka krąży miedzy izbami przyjęć.
  I pacjent umiera
  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten, w którym robiłem badania nie zrobił na mnie powalającego wrażenia. Co do profesjonalizmu lekarzy - nie wiem, ale zapytam osoby ze wszech miar kompetentnej, to odpowiem.

   Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych