4/16/2014

Qatif i wyspa Tarut - zapomniana brama Zatoki Perskiej


Jako, że wiele osób zgodnie twierdzi, że w Arabii Saudyjskiej nie ma co zwiedzać postanowiliśmy to sprawdzić organoleptycznie :)
Wybraliśmy się z wizytą do pobliskiego Qatif, miasteczka, w którym pierwsze ludzkie osady założono około 3500 lat p.n.e.
Qatif - znane też wcześniej jako Al-Khatt, a przez starożytnych Greków nazywane Cateus pełniło ważną rolę zarówno jako miasto jak i jako główny port tego regionu Zatoki Arabskiej (tak od naszej strony nazywana jest Zatoka Perska).
Niektóre wczesne mapy europejskie, określały nawet całą dzisiejszą Zatokę Arabską jako Morze El Catif lub Katif.
Od wieków region i miasto Qatif słynęły ze swych źródeł wody, owoców, palm daktylowych i wyrobu doskonałych włóczni. Obecnie Qatif jest głównym dostawcą ryb, a także największym ośrodkiem rybackim w Arabii Saudyjskiej.
Na zachód od Qatif rozciąga się pustynia Al-Dahna z charakterystycznym dla tego regionu bogatym w rudy żelaza złoto-czerwonym piaskiem i labiryntem jaskiń.
Qatif jest połączone dwoma mostami z wyspą Tārūt
Nazwa wyspy pochodzi od nazwy starożytnej fenickiej i kananejskiej bogini miłości Ashtarat. W średniowieczu wyspa była często nazywana Dairin lub Daryn od nazwy jednego z lezących na niej miast. Znaleziska archeologiczne wskazują, że była zamieszkana już 5000 lat p.n.e.
Tārūt jest drugą (po wyspie Awal - obecny Bahrajn) co do wielkości wyspą zachodniej części Zatoki Arabskiej.
Wyspa odgrywała znaczącą rolę w działalności handlowej w całym regionie Zatoki Arabskiej, a port Dairin był ośrodkiem handlu między Indiami, Chinami i wschodnim wybrzeżem Afryki.
W centralnej części wyspy Tarut znajdują się ruiny zamku wzniesionego tutaj w latach 1515 - 1521. Do tej pory nie wiadomo, kto go zbudował, niektórzy archeolodzy sugerują, że został zbudowany przez mieszkańców Qatif i Tarut, aby chronić ich przed atakami z Portugalii. Inni badacze wskazują, że zamek został zbudowany przez Portugalczyków, w celu ochrony przed atakami Turków.
Niestety urokliwe uliczki i sam zamek powoli popadają w ruinę.

PS.
Przeprowadzki nie było, być może będzie dzisiaj

Zabudowa Qatif
Meczety na wyspie Tarut

Ruiny zamku na wyspie Tarut
Ruiny zamku na wyspie Tarut
Uliczki Tarut
Meczet w Qatif

19 komentarzy:

 1. Ze zamek popada w ruine to nie dziwi mnie wcale. Arabowie-muzulmanie uwazaja, ze wszystko, co niezwiazane z prorokiem i islamem jest niewarte uwagi i jesli nie powinno byc zburzone (tak jak np. posagi czy koscioly innych religii) to juz napewno nie zasluguje na cokolwiek....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strasznie uogolnienie... w Maroku jest duzo niemuzulmanskich zabytkow, ktore sa utrzymane w dobrym stanie.

   Usuń
  2. W Arabii także jest całkiem sporo takich miejsc - vide Ibrahim Palace w Hufuf, który nie ma nic współnego z Prorokiem, w ZEA masz "heritage village" w poszczególnych miastach i jeszcze długo mógłbym podawać przykłady

   Usuń
  3. To jest uogolnienie, oczywiscie. Tu i owdzie rządy (panstwowe badz lokalne) staraja sie to zmieniac, bo jednak turystyka etc. ale...

   Pawel: Ibrahim Palace co prawda nie ma nic wspolnego z prorokiem, ale "Qasr Ibrahim was built in Al-Hofuf in 963 AH by Ali Ibn Ahmed Ibn Lawand Al-Burayki, the Ottomon Governor of the time." --- ale zbudowany przez swojego wladce, a nie jakichs tam obcych nie-muzulmanow.

   Usuń
  4. Nina - portugalskie twierdze w Omanie, nie zostały zbudowane przez muzułmanów, a jak widać Omańczycy potrafili o nie zadbać

   Usuń
 2. Za te zdjęcia to wirtualne uściski :) i to mocne. Dzięki takiem pasjonatom ja Wy mogę obejrzeć takie cuda , których najpewniej nigdy w życiu na własne oczy nie będzie mi dane ujrzeć. Poza tym chciałam oprotestować twierdzenie, że nie ma co zwiedzać. Oczywiście tylko z lektur wiem, że jednak trochę ciekawych miejsc tam się znajdzie. Mam nadzieję, że dotrzecie na Krawędź Świata :) i zdacie relację. Jestem bardzo ciekawa jak wygląda podejście tam bo z tego co na youtube widziałam i ze zdjęć w sumie nie bardzo mogę się połapać czy trudno się tam wdrapać czy nie. I nie mam na myśli temperatury powietrza:) Pozdrawiam serdecznie Iwona W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam za głupie pytanie ale co to jest Krawędź Świata ?

   Usuń
  2. Ja mam nadzieję, że dotrzemy wreszcie do Al-Ula :)

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  4. Ania nie ma głupich pytań ..The Edge Of The World..nie wiem czy określenie masyw skalny będzie właściwe, ale faktem jest , że jak już ludzie się tam dostaną to widoki zapierają dech w piersiach - widok samego masywu i z masywu :). Wygoogluj nazwę z dopiskiem Saudi Arabia . A co do Uli uwaga na pszczoły :) wygooglowałam i mam nadzieję, że gdzie byście nie poszli to zdjęciami z tych miejsc, momentów, wydarzeń się podzielicie :) tak jak w fotogalerii. Iwona W.

   Usuń
  5. No przepraszam ale to raz jeszcze ja:) nie wytrzymałam i poszukałam Al - Ula ...obejrzałam zdjęcia i d..urywa. Niesamowite!!!!!!!!!!!!! szybciutko proszę się pakować i jechać :P Iwona W.

   Usuń
  6. To około 1500 km od nas. Raczej dopiero po wakacjach pojedziemy :(

   Usuń
 3. Inna kultura, inne zabytki :-)
  Zazdroszczę jednak ciepełka...

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za tego posta, dzięki Wam mogę zwiedzić kraj, którego nie będzie mi pewnie dane poznać. Proszę o jak najwięcej zdjęć z Arabii

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne zdjęcia, okazuje się ,że jednak jest co zwiedzać :) Trzymam kciuki za przeprowadzkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z tego co mi wiadomo w Qatif co jakiś czas wybuchają zamieszki.Większość mieszkańców Qatif to Szyici i średnio przepadają za władcą KSA i polityki rządu... Coś Ci wiadomo na ten temat ? Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych