12/30/2014

Drenaż siły roboczej czyli jak się bronią przed tym inni

Czytałem kilka artykułów dotyczących odpływu młodych ( i tych nie najmłodszych również :-D) z Polski.
W ramach samej UE jesteśmy największym eksporterem wykwalifikowanych pracowników (z tego co pamiętam, analiza dotyczyła inżynierów).
Inne kierunki emigracji w ogóle nie były brane pod uwagę.
Dlaczego wyjeżdżamy -  wszyscy wiedza.
 Bo poza szumnymi hasłami obecnego Przewodniczącego Rady Europejskiej, a byłego Premiera Donalda Tuska (wracajcie do Polski - a sam sie urwal na saksy, cwaniaczek :-D) nikt nie przedstawił żadnej rozsądnej alternatywy dla emigracji zarobkowej.
I tak dobrze, ze nie wpadli na pomysły takie jak np. na Filipinach.
Tam wprowadzona administracyjny zakaz wyjazdu wykształconej kadry poniżej 25 roku życia.
O tym, co Im zaproponowano jako alternatywę do wyjazdu  - nic nie słyszałem :-D
Nieco sensowniej rozwiązali to Nepalczycy.
Rzad Nepalu nie wyrazi zgody na wyjazd pracowników do krajów GCC za stawkę mniejszą niż 1000 SAR niezależnie od typu pracy, jaką miałaby ta osoba wykonywać.
Jest to zdecydowanie mądry ruch, bo przecież nikt, kto pracuje tutaj nie wiąże z Saudi żadnej przyszłości i  na miejscu wydaje pieniądze tylko na bieżącą konsumpcję.
Reszta pieniędzy wędruje do krajów pochodzenia Emigranta.
Czyli podwyżka pensji na znaczący wpływ na napływ waluty do Nepalu.
Ciekawe dla mnie jest tylko to, ze w Polsce jak robimy to samo, czyli zapewniamy napływ waluty do Kraju jesteśmy za to......   karani podatkami.
Bo mimo umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przepisy nie są do końca klarowne i czytelne (przynajmniej dla mnie) Od ludzi, którzy maja o tym pojecie, jak np. Jola wiem, ze akurat my podatków dodatkowych płacić nie musimy.
Ale słyszałem rowniez przeciwną opinię.
Dlatego część moich znajomych, dysponujących imponującymi dochodami nie ryzykuje transferów środków do Polski ze względu na wątpliwości.
Przecież jak te pieniądze by wpłynęły bez podatku dochodowego to i tak Państwo ogoli nas bez litości podatkami pośrednimi.
Kompletnie nie rozumiem takiej filozofii.
Podobno mądry baca tylko strzyże owce, a nie obdziera je ze skóry od razu, by żyło sie lepiej...... bacy :-D

Rys. Andrzej Mleczko

1 komentarz:

  1. A fakt, że musimy płacić podatki od pożyczek między znajomymi albo droższych prezentów !!!!!!! to Ci się podoba??? Nie będę się wyrażać chociaż mam ochotę i powiem coś co nie jest nowiną. Ponieważ mam okazję- nie ważne gdzie - patrzeć na "władzę" to widzę i wiem, że ona dba o to, żeby jej było dobrze i wianuszkowi, który ją otacza. Przykro i boleśnie było gdy sobie sama łuski z powiek zrywałam.

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych