5/24/2015

Zamach w Qatif

Przedstawiciele ISIS przyznali się do samobójczego ataku terrorystycznego na szyicki meczet w Qatif w Prowincji Wschodniej. Jest to pierwszy atak przeprowadzony przez oddział ISIS, który powstał w Arabii Saudyjskiej listopadzie ubiegłego roku.
Oświadczenie o tym zostało opublikowane na Twitterze.
ISIS już  wcześniej groziło atakiem na szyitów w Arabii Saudyjskiej.

W wywiadzie dla telewizji państwowej Minister Zdrowia Arabii Saudyjskiej  powiedział, że w wybuchu zostało zabitych  co najmniej 21 osób a ponad 80 zostało rannych, natomiast lekarze ze szpitala do którego byli przewożeni ranni informowali, że stan kilku z nich jest krytyczny.
Zdaniem rzecznika Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Arabii Saudyjskiej zamachowiec użył pasa szahida.
"Organy bezpieczeństwa nie będą szczędzić wysiłków w dążeniu do wykrycia i aresztowania wszystkich osób zaangażowanych w ten atak terrorystyczny"  - oświadczył rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Sunniccy ekstremiści z ISIS nienawidzą saudyjskich wyznawców szyityzmu i w ten sposób chcą zdestabilizować sytuację w Prowincji Wschodniej Królestwa, gdzie zamieszkuje największa populacja wyznawców mniejszości szyickiej w Saudi. W samym Qatif stanowią oni 99% mieszkańców.
Gniew i rozgoryczenie szyitów  prawdopodobnie zostanie skierowany  przeciwko administracji Księcia Gubernatora Prowincji Wschodniej za niewystarczającą ochronę ich społeczności.
Jest to reakcja w pełni zrozumiała, ale nie do końca racjonalna. Znam to miasto całkiem dobrze i uważam, że władze Prowincji starają się zapewnić bezpieczeństwo, ale jednocześnie uszanować odrębność religijną  mieszkańców. Patrząc na to z drugiej strony - pewnie szyici z Qatif nie czuli by się komfortowo, gdy na wszystkich ulicach pojawili się żołnierze i funkcjonariusze służb bezpieczeństwa, będący w większości sunnitami. Wtedy też byłoby łatwo o prowokacje.
Wszyscy doskonale wiedzą, nie ma w żadnym kraju możliwości zapewnienia 100% poziomu bezpieczeństwa w przypadku ataków terrorystycznych, szczególnie w sytuacji, kiedy przeciwnik jest dobrze wyszkolony i zdeterminowany.
W oświadczeniu opublikowanym w Internecie ogłoszono, że stali za tym atakiem stali "żołnierze Kalifatu"  i zapowiedziano, że nadchodzą "ciężkie czasy" dla społeczności szyickiej. Zamachowcem według tego oświadczenia był Abu Amer al-Najdi.
W podobnym oświadczeniu ISIS przyznało się do podobnego ataku na meczet w Jemenie, gdzie rannych zostało kilkanaście osób.
ISIS zapowiadało tego typu działania już wcześniej ze względu na współpracę Arabii Saudyjskiej z koalicją po przywództwem  USA  skierowaną przeciwko Kalifatowi na terenie Syrii i Iraku.
Szacuje się, że około 2000 Saudyjczyków wstąpiło w szeregi wojsk Kalifatu, a kilkuset wróciło do Arabii Saudyjskiej jako jego wysłannicy.
Siły bezpieczeństwa Królestwa podjęły w ostatnich miesiącach zdecydowane działania skierowane przeciwko bojownikom Kalifatu, co doprowadziło do aresztowania kilkuset podejrzanych.
Piątkowy atak pojawia się w momencie, gdy Saudyjczycy są liderami koalicji państw arabskich w walce z szyickimi rebeliantami w Jemenie.
Byliśmy w tym meczecie, jeszcze podczas jego budowy. Zostaliśmy tam zaproszeni przez mieszkańców Qatif, bardzo dumnych z tego, że budują tę świątynię sami.
Byli szczęśliwi, że tylko w nieznacznej części korzystają z dotacji państwowych, że ich społeczność jest na tyle ofiarna i chętna do wspólnych działań, że nie potrzebują pełnego finansowania.
Nie umieszczam zdjęć zrobionych po tym ataku. Chcę, abyście zobaczyli ten meczet przed zamachem.
Może nasze zdjęcia nie są doskonale przygotowane graficznie, ale Ola nie ma w tym momencie czasu, żeby się tym zająć.
Poniżej zdjęcia meczetu, które zrobiliśmy w ubiegłym rokuA tak wyglądało podczas naszych wizyt w Qatif otoczenie meczetu Alego Bin Abi Taliba - takich spalonych samochodów było tam dużo więcej.


Kto będzie zainteresowany zdjęciami po zamachu są dostępne pod artykułem źródłowym.

1 komentarz:

  1. Nie wierzę, że tacy ludzie naprawdę mogą istnieć...

    shariankoweleben.wordpress.com

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych