9/28/2015

Saudyjczyków walka z nadwagą

Coraz więcej Saudyjczyków ma poważne problemy z nadwagą.  Coś jednak jest na rzeczy, bo posiłki, które spożywali na mych oczach znajomi i nieznajomi Saudyjczycy mnie wystarczyłyby co najmniej na tydzień. Do tego oczywiście kabsa, która do najbardziej dietetycznych dań nie należy i pokaźna ilość słodyczy, o znacznie wyższej niż w Polsce zawartości cukru i ...... zaczyna brakować skali na wadze.
Nie omieszkały o tym napisać saudyjskie gazety, a autorytety w dziedzinie odżywiania grzmią na alarm.

żródło

8 komentarzy:

 1. Dobrobyt im zaczyna doskwierać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest kwestia dobrobytu, ale raczej niezdrowej diety

   Usuń
 2. Nie spodziewałam się, że w Arabii są też takie problemy z nadwagą!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadwaga i cukrzyca - to jedna z największych problemów w Arabii

   Usuń
  2. Gdzieś słyszałam, że problem cukrzycy dotyczy 60% saudyjczyków. Niestety nadal w krajach Zatoki Perskiej, Bliskiego Wschodu i Afryki pokutuje przekonanie im dziewczyna grubsza tym zamożniejsza i tym bardzo często ludzie kierują się przy wyborze żony dla swojego syna. W Egipcie akurat mężczyźni do otyłych nie należą ( praca 24/dobę żeby zapewnić byt rodzinie) za to kobiety to faktycznie rozrośnięte osobniczki. Już od najmłodszych lat ruch mają ograniczony- nie wypada biegać, jeździć na rowerze, basen? a fuj, 9 godzin religii i ani jednego w-f w szkole co skutkuje otyłością i dolegliwościami typu cukrzyca, problemy z ciśnieniem itp. W Arabii jednak jest dobrobyt, panowie mężczyźni ( i kobiety) wszędzie wożą się samochodami, cała aktywność fizyczna to chodzenie po centrach handlowych, jedzenie "dobrej" jakości tj. na słodko i tłusto no i jest to co jest.
   K.

   Usuń
 3. Nadwaga to choroba cywilizacyjna dokuczająca coraz większej ilości populacji, a że trafiła w końcu do Arabii to mnie nie dziwi ponieważ dosyć dobrze ekonomicznie im się powodzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. No niestety nadwaga dotyczy coraz więcej społeczeństwa, pośpiech i kupne jedzenie to samo zło :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Każdą rozwiniętą gospodarkę to czeka na pewnym etapie.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych