12/02/2015

Prywatyzacja lotnisk w Arabii Saudyjskiej ?


Jak podaje Daily Star Liban Arabia Saudyjska od początku 2016 do 2020 ma zamiar sprywatyzować wszystkie lotniska w kraju.
Ma to zwiększyć wpływy do państwowej kasy, bo przy obecnych cenach ropy spadły one o ok. 50%.
Wszystkimi lotniskami oraz usługami powiązanymi ma zarządzać Saudi Civil Aviation Company Holding.
Program prywatyzacji ma na celu podniesienie standardu usług świadczonych przez firmy działające na zasadach komercyjnych i generowania środków do budżetu.
Mając w pamięci całkiem rozsądną obsługę na lotnisku w Dammam, gdzie jedynym problemem była szybkość odpraw poprawa standardu może tylko cieszyć.
Jednak zastanawia mnie kim będą inwestorzy, bo to jest dość ważny strategicznie obszar w działaniu każdego państwa.
Może chodzić o pozyskanie środków od co bogatszych książąt, lub wprowadzenie firm, mających doświadczenie w obsłudze lotnisk.
I wtedy może wcale nie wzrosnąć jakość usług, ale ceny wzrosną na pewno :-D

Nowy port lotniczy w Jeddah

2 komentarze:

 1. Niekoniecznie, Arabia ma ponoć jedne z najwyższych na świecie opłat lotniskowych i to tych "wliczanych" bezpośrednio do biletu, jak i tych bedacych kosztem przewoźnika. "Kupujac" bilet za mile premiowane, zawsze taniej było z wylotem z Bahrajnu, niż z Dammam (nawet z dowożem na koszt przewoznika). Stąd wiadomo, dlaczego bilety do Arabii są tak piekielnie drogie.

  Niektórzy przewoźnicy do Dammam nie latają, np. BA.
  Większość moich znajomych lata przez Maname. A pamiętaj, że kozłej jest kompletnie nieprzewidywalny i nigdy nie wiadomo, ile będziesz stać i czy w ogóle pojedziesz.

  Ruch w Dammam nabijaja cicmundoloty, bo wyrobnicy z Indii i Pakistanu muszą przybywać droga lotnicza. Gdyby nie ten warunek, lotnisko byłoby jeszcze bardziej puste. To najbardziej puste lotnisko świata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jola - wszystko prawda, ale kto powiedział, że nie może być drożej ? ;-D
   Na poważnie, to zastanawiam się czy przyniesie do tylko zmianę struktury własności czy poprawi jakość.
   Poza tym pytanie - po co latać, jak nie byłoby kogo przewozić. Do momentu, kiedy nie nastąpi liberalizacja wizowa pewnie zostanie utrzymane status quo, bo tort się raczej nie powiększy, a Saudi Airlines zaczyna powiększać flotę o m.in. Dreamlinery - wiem z pewnego źródła :-D

   Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych