1/04/2016

Zerwanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Saudi a Iranem

Arabia Saudyjska ogłosiła w niedzielę wieczorem, że oficjalnie zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem po atakach na placówki dyplomatyczne w tym kraju.
Minister spraw zagranicznych Arabii Adel Jubeir, w  programie w emitowanym przez Al Arabiya News Channel poinformował, że irańskim dyplomatom  dano 48 godziny na opuszczenie terytorium Królestwa.
Oskarżył także Iran o to, że Teheran jest zagrożeniem dla regionu organizując przemyt broni i materiałów wybuchowych oraz ukrywając bojowników Al-Kaidy na swoim terytorium od 2001 r.
Wystąpienie szefa MSZ Adela Jubeira nastąpiło po tym, jak demonstranci zaatakowali w sobotę ambasadę saudyjską w Teheranie  w proteście przeciwko egzekucji z 47 osób skazanych za terroryzm, w tym szyickiego kaznodzieję Nimr al-Nimr i  ideologa al-Kaidy al-Shuwail.
Demonstranci zaatakowali budynki ambasady saudyjskiej. Na szczęście w tym czasie nie było tam personelu ambasady.
Kolejny atak miał miejsce w niedzielę na siedzibę konsulatu w irańskim mieście Meszhed.
Służby bezpieczeństwa zwiększyły czujność pod wpływem  irańskich gróźb wobec saudyjskich dyplomatów w Bagdadzie. W piątek, Arabia Saudyjska ponownie otworzyła po 25-letniej przerwie  swoją ambasadę w Bagdadzie, w celu owocniejszej współpracy między obu krajami w sprawie zwalczania terroryzmu.
Saudyjski Minister spraw zagranicznych poprzysiągł, że nie pozwoli Teheranowi sabotować działań  na rzecz bezpieczeństwa w regionie.
Dodatkowo rzecznik MSZ zapowiedział skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ za niewystarczającą ochronę  placówek dyplomatycznych  w Iranie.

źródło

6 komentarzy:

 1. Tymczasem strona główna TVN24 po otwarciu jej wygląda już tak:
  http://images78.fotosik.pl/205/24589cc8f88f0f5a.png

  Chociaz jak dla mnie to zwyczajowe szukanie sensacji. Chociaz z drugiej strony jak patrze na na tego 30 letniego saudyjskiego ministra obrony o ktorym juz cos pisalem kilka tygodni temu to kto ich tam wie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sln - co siedzi w głowie Jego Wysokości Księcia Mohammeda bin Salmana trudno określić. Jednak nie sądzę, aby ktokolwiek po stronie saudyjskiej, widząc jak marne są postępy wojsk saudyjskiech w Jemenie zdecydował się na konfrontację bezpośrednią z Iranem. Jedyne, co przychodzi mi do głowy, jako czarny scenariusz, to doprowadzenie do otwartego konfliktu suunici kontra szyici. I to już zmienia zasadniczo układ sił na korzyść Królestwa. Pytanie, co potencjalni koalicjanci tacy jak np. Pakistan sądziliby o takim pomyśle. w samym Pakistanie też żyją szyici. Nie wierzyłem w to, dopóki nie spotkałem pakistańskiego szyity w.... Londynie.

   Usuń
  2. Mohammad Ali Jinnah, "ojciec" Pakistanu był szyistą, bhutto, sporo polityków PPP, obecnie mowi sie ze okolo 30-40 milionow pakistanczykow to szyici...

   Usuń
  3. To dla mnie ciekawa informacja, bo do tej pory żyłem w świadomości, znając zresztą całkiem pokaźną liczbę Pakistańczyków, że tam jeżeli są szyici to jest to jakaś liczba bardziej liczona w promilach niż procentach.
   Dzięki za poszerzenie mojej wiedzy

   Usuń
 2. Ciekawa informacja?
  Nawet wg Wikipedii liczba szyitow w Pakistanie to - uwaga uwaga - cos miedzy 5 a 20%....
  Prosze zwrocic uwage na rozrzut. I jak sie spojrzy na zrodla, to tez jest ciekawie.
  No ale ciezko sie spodziewac czegos innego od panstwa religijnego z wyznaczonym odlamem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Futrzaku - czyli tak naprawdę to sami nie wiedzą ilu faktycznie obywateli można uznać za szyitów. Może to wyglądać dziwnie, ale pewnie zależy to od definicji, które z przeróżnych odłamów i pododłamów islamu będzie się uznawać za szyityzm.

   Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych