11/28/2013

A jednak się dalej zmienia czyli HyperPanda po nowemu

Wreszcie skończyli rozbudowę mojej ulubionej (bo najbliższej) HyperPandy.
Dołożyli ciuchy, buty i mnóstwo innych ciekawostek, ale z rzeczy mnie interesujących – niewiele przybyło.
Jest jednak jedna zmiana i to poważna.
Nie ma już wydzielanych kas „Family only
I podobnie jak w Danube panie pracują na kasach dla wszystkich.
Jest też kolejny pomysł aktywizacji zawodowej  saudyjskich kobiet i to kobiet niepełnosprawnych.
Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej płci pięknej, niezależnie od stanowiska liczy się to jak zatrudnienie czterech Saudyjczyków.
To jest ogromna motywacja dla biznesu, szczególnie prywatnego.
Dodatkowo – w sklepach dla kobiet znajdzie zatrudnienie kilka tysięcy osób, bo obsługa musi być żeńska.
I pomyśleć, że od właśnie tego postulatu Pań zaczęły się zmiany w podejściu Arabii Saudyjskiej do zatrudniania kobiet.
Bowiem sprytne tutejsze niewiasty, które chciały się wyrwać z domów i zająć pracą zawodową użyły takiego argumentu:
Jak mamy czuć się komfortowo w sklepach np. z damską bielizną, kiedy obsługują nas mężczyźni ?"
I na takie dictum najwięksi konserwatyści i przeciwnicy pracy kobiet argumentu już nie mieli :D
Mają również powstać programy aktywizacji zawodowej kobiet, chcących pozostać w domach.
Jak na Saudi - kolejna rewolucyjna zmiana.
Dla większości z Was to nie jest nic nadzwyczajnego, ale jak sobie uświadomicie że jeszcze kilka lat temu kobieta pracująca poza domem to był pomysł zupełnie nie do przyjęcia to wtedy zrozumiecie jaki to jest postęp.


33 komentarze:

 1. dla mnie to nadal nie do przyjęcia, że trzeba takich argumentów szukać dla wyrwania się z domu :( pewnie, że to jest jakiś postęp, ale nadal stawiający ograniczenia, pozdrawiam serdecznie z mroźnego i śnieżnego Podhala :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gwiezdna- nie zawsze to co my uważamy za najlepsze takie jest dla innych.Tutaj ludzie są przywiązani do swojej tradycji. Co byś powiedziała, jakby na przykład Hindusi stwierdzili, że tylko kino typu Bollywood jest interesujące i zaczęliby wszysktich na siłę do tego przekonywać ? Jak to gdzieś w necie znalazłem "aż się boję hinduskich pornosów, bo nie wiadomo, kiedy znienacka zaczną tańczyć i śpiewać" :-D

   Usuń
  2. oczywiście, że przywiązanie do tradycji jest ważne ale skoro są kobiety, które nie chcą żyć w tej tradycji, to powinny mieć prawo do realizowania swoich planów w sposób swobodny i bez szukania pretekstów. każda tradycja kiedyś się zmienia i może ten przykład jest zaczątkiem czegoś przełomowego. zgodzę się z tym, że w wioskach nie będzie to mile widziane i nie znajdą się chętne kobiety do rewolucji - każda prowincja (jakiegokolwiek kraju) jest zazwyczaj uwsteczniona i nader chętna do potępienia odmieńców... każdy ma prawo do swoich przekonań a przekonywanie kogokolwiek na siłę zakrawa na totalitarne ciągoty. jeśli kobiety chcą pracować, to niech im to będzie dane - klienci zawsze mogą sobie wybrać sklep z inną obsługą, prawda?

   Usuń
  3. Nie mogą wybrać innego sklepu,bo kobiety pracują już wszędzie :) Zostało zamknięte ok. 600 sklepów z damskimi ciuchami bo pracowali tam jeszcze.... faceci. Grozi to kolejnym 7000 sklepów. Także "feministyczna walka o handel" przyniosła nadspodziewane rezultaty :)

   Usuń
 2. Postep to bedzie jak przyjade do Mekki i zamowie w restauracji koszerną golonkę i setke wódki. :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ecot - a dla Saudi postęp będzie wtedy jak w Polsce będzie Kalifat. Także patrz z obu perspektyw

   Usuń
  2. Chyba mnie nie zrozumiales, pomysl "koszerna golonka" :))

   Usuń
  3. Jak już widziałem piwo i wina (0,0% - ale jest) i boczek (wołowy- ale jest) to i "golonka koszerna" się znajdzie. Jak nie dziś to jutro :)

   Usuń
 3. Postęp to będzie jak będe mogła pojechać tam na wakacje z różańcem wystającym z kieszeni i krzyżem na szyji, bez abaji w kolorowej kiecce z krótkim rekawem przemykać po ulicach, razem z moją koleżanką muzułmanką w hijabie i nikogo nie będzie to dziwiło. Kiedy będzie w tym kraju miejsce dla wszystkich, kiedy zaczną szanowac mniejszość, odmienność. Bo Pawle do Watykanu muzułmanka w abaji i facet w thobie to spokojnie wejdzie, muzeum watykańskie spokojnie zwiedzi i nieopodal Watykanu, w Rzymie muzułmanin pójdzie się pomodlić do meczetu. Zresztą c tu porównywac małą enklawę do całego państwa. To o czym piszesz tylko potwierdza jaki to bardzo zacofany kraj i jak traktuje 50 % swoich obywateli. Smutne to co piszesz.

  Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I pewnie w Bazylice św. Piotra nie bedzie musiał ghurty zdejmować. Nie zapominaj, że dla Islamu Jeszua bin Josef jest jednym z Proroków i że te religie wywodzą się z tego samego kręgu kulturowego. Nie z naszego. On został w Europie wprowadzony. My wywodzimy się kulturowo ze starożytnej Grecji i Rzymu. Nie z Bliskiego Wschodu.

   Usuń
 4. Świadomość tego społeczeństwa, że wiele spraw nie wynika ze specyfiki płci, ale jedynie z ograniczeń kulturowych dopiero raczkuje, w fazie embrionalnej.

  Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magda- wiele kwestii wynika z uwarunkowań kulturowych - u nas też. Polska to nie tylko wielkie miasta. I bardzo byś się zdziwiła, jak nieodległe od sudyjskich są pewne przyzwyczajenia i sposób postrzegania świata w Polsce.

   Usuń
  2. Tutaj się z Toba zgadzam :-). Magda

   Usuń
 5. Jasne, że na naszą miarę to żaden postęp, ale może od czegoś muszą zacząć... Ciekawa też jestem na ile ten ich rozwój się posunie. W kwestii kobiet zwłaszcza. Własnych i wpadających z wizytą. Żeby nie było - na wizytę się nie szykuję ;). Amisha

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Amisha- bo to jest rewolucja, jak na saudyjski konserwatyzm obyczajowy. Te zmiany zaczęły się raptem kilka lat temu. I te zmiany są tak szybkie, że widać je gołym okiem mieszkając tu tylko przez okres kilku lat. Ja widzę różnice już po roku.

   Usuń
 6. Rozumiem co macie na myśli , mówiąc, że to jest nie do zaakceptowania, szczególnie dla nas i naszej kultury, Jednak wydaje mi się ,że trzeba doceniać zmiany, nawet jeżeli są małe.W końcu to zmiana na lepsze jakby nie patrzył. Myślę, że w takich krajach rewolucji nie można oczekiwać, a co więcej rewolucje w krajach pokroju Arabii Saudyjskiej rodzą odzew skrajny i przynosza zwykle gorsze restrykcje, Nie jestem w żadnym razie ekspertem w tej dziedzinie ale mam takie odczucia, że kultura może ewoluować, ale bez nacisku z zewnątrz, raczej dostosować się do zmian w gospodarce itp.
  Ilona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ilona - 100% zgody. Narzucanie komuś "norm etycznych" czy obyczajów na siłę zawsze kończy się źle.

   Usuń
 7. A czy już była mowa o przyczynach tych zmian?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem szczerze,że ich nie znam. Poza tą, że kobiety chcące pracować dokonały wybiegu ze sklepami z damską bielizną. Ale może to miec również podłoże ekonomiczne. Pieniądze wypracowane przez Saudyjki zostają w kraju. Pieniądze wypracowane przez expatów, wyjeżdzają za granicę, a Jego Wysokość i Jego Szura liczyć potrafią.
   Trudno mi jest sobie wyobrazić saudyjskiego sprzedawcę bielizny - i to nie dlatego, że by młodzi Saudi nie chcieli - tylko dlatego, że mężowie i ojcowie córek za cholerę by się nie zgodzili :D

   Usuń
  2. *** Chodziło mi oczywiście o saudyjskiego sprzedawcę damskiej bielizny

   Usuń
  3. Przyrost naturalny im zacznie spadać. Ciekawe co Jego Wysokość na to. Szura, to chyba jednak nie będzie zadowolona.

   Usuń
  4. Zarówno Jego Wysokość, jak i Szura płakac z tego powodu pewnie nie będą. Dlaczego? Bo przy tym tempie wzrostu naturalnego szacuje się, że w 2030 roku będzie 40 mln. Saudyjczyków i w tym samym roku zostaną importerem ropy naftowej.

   Usuń
  5. I to być może być kolejna przyczyna "łaskawości" decydentów wobec kobiet.

   Usuń
  6. Kropla drąży skałę. Tesiu to jest trudno zrozumieć, jak się nie jest na miejscu. Ale jest to zmiana na niesamowitą skalę. W Polsce nikt nie zaproponuje rozwiązania, które zostało wprowadzone tutaj (w sensie udogodnień dla firm) jak spełnienie wymogu "saudyzacji" przez zatrudnienie kobiety niepełnosprawnej. Taka osoba daje firmie równowartość czterech Saudi. Pamiętaj,że Saudyjczyk zarabia na takich stanowiskach wielokrotnie więcej niż np. Hindus. Czyli tak aktywizacja zawodowa będzie realna.

   Usuń
 8. Przyczyną zmian jest coraz mniejsza izolacja, wyjazdy młodych za granicę i przykłady z innych krajów islamskich, które szanując swoje korzenie potrafią zaadoptować pewne elementy zachodniego stylu życia.

  Wszystko fajnie ale jakie będą koszty pracy Saudyjczyków, gdy wyprą z rynku ekspatów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marek- powiem Ci,że to będzie problem i to duży. Tak jak pisałem - szacunki demograficzne mówią o wzroście populacji do 40 mln. Saudi oraz to, że w 2030 ze względu na konsumpcję energii KSA zostanie importerem ropy naftowej.

   Usuń
 9. Hm... kobiety jako sprzedawczynie fajnie, ale tymczasem z czym maja problemy wyksztalcone prawniczki saudyjskie:

  "Despite the Ministry of Justice assertion that judges have no reservations in dealing with female lawyers, many female attorneys disclosed that they were forced to come with their ‘mahrams’ (male guardians) to the court for identification, Al-Watan Arabic language daily reported on Thursday.

  A female lawyer, who obtained a license for practicing law, said that she was forced by judges to bring a male relative to identify her in every court session, ignoring her national identity card.

  Another female lawyer said that she was ordered to leave the courtroom and was allowed entry only when she brought a mahram.

  The judges reportedly want to make sure that the holder of the national identity card is actually a female lawyer, not someone else. Since there are no female employees in the court to verify a lawyer’s identity, the onus lies on the female lawyer to prove her bona fide by bringing her mahram.

  The female lawyers said this nullifies the purpose of the national identity card."

  Tak wiec well, national ID faktycznie moga sobie wsadzic w d - i to gdzie, no gdzie? W SĄDACH.
  Widocznie w sądach saudyjskich prawo sie jeszcze nie przyjelo za dobrze :->

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do momentu, kiedy sądy nie zatrudnią innych Saudyjek osoby do weryfikacji saudyjskich prawniczek to tak. Albo będzie tak jak teraz. Ale raczej stanie się to pierwsze.

   Usuń
 10. Oburzające... ale tylko do momentu, gdy uzmysłowimy sobie, że prawdopodobnie zdjęcie na ID jest w niqabie, kobieta do sądu również stawia się w niqabie, to jak ten sędzia ma wiedzieć z kim ma do czynienia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Na paszporcie jak i national ID jest normalne zdjecie (chociaz w chuscie), bez zaslonietej twarzy.
   http://www.economist.com/node/923181

   Usuń
  2. W dalszym ciągu pozostaje kwestia weryfikacji wizerunku, kiedy i komu kobieta może pokazać twarz. Widać do sądów to jeszcze nie doszło :(
   http://www.asianews.it/news-en/Saudi-women-must-unveil-their-face-for-identity-checks-26308.html

   Usuń
 11. ehhh ja to rozumiem, u mnie embargo pełną gębą i nie mam takich sklepów..jest jeden hipermarket tutejszy pod Nikozją..nie mamy ani jednego centrum handlowego z prawdziwego zdarzenia...bida, Panie, bida...Nie dziwie się, ze wszyscy wala drzwiami i oknami na grecką część wyspy, gdzie jest już normalnie, embarga nie ma i można kupić wszystko jak np w Polsce, bo UE...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale przecież Turcy maja swoje firmy tego typu, to dlaczego nic sami nie budują? Przecież to znakomite miejsce na biznes, a i konkurencji brak

   Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych