2/14/2014

Zmiana pracy w Saudi – jak to wygląda w świetle przepisów

Do tej pory zarówno ja sam, jak i  część moich znajomych uważaliśmy, ze zmiana pracy jest praktycznie niemożliwa przed upływem kontraktu.
Owszem, można wymówić kontrakt z miesięcznym okresem wypowiedzenia, ale kończy się to koniecznością opuszczenia Arabii Saudyjskiej i rozpoczęcia procedury wizowej u nowego pracodawcy po otrzymaniu "clearance" – nie wiem, jak to prawidłowo przetłumaczyć, ale to po prostu nasza „obiegówka” i tyle.
Jeśli jednak pracodawca zechce nas "uwalić", to może wystąpić o blokadę możliwości powrotu przez okres roku, motywując to możliwością wyniesienia do konkurencji tajemnic firmowych. Taki zakaz konkurencji jak u nas, tylko bez żadnych świadczeń :D
Nie mówię tu o firmach międzynarodowych, ale lokalnych firmach saudyjskich takich jak na przykład moja.
I okazuje się, że byliśmy w błędzie.
Bo po roku kontraktu można się przenieść do innego, zapewniającego lepsze warunki pracodawcy bez konsekwencji.
Podobnie jak pod koniec kontaktu – też nie należy się przejmować klauzulą automatycznego przedłużenia kontraktu (ja taką mam), ale trzeba powiadomić o tym pracodawcę z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
To nieco zmienia postać rzeczy i otwiera więcej możliwości i „predyspozycji” żeby np. „twarzą rajstop” zostać :D
Ciekawe, dlaczego w firmach mówią zupełnie coś innego :D
żródło - Arab News
źródło

8 komentarzy:

 1. a jak zmieniasz pracę, to musisz wtedy wyrabiać nową wizę, czy działa ta od poprzedniego pracodawcy
  Robert
  ps. za półtora miesiaca zaczynam pracę w Jeddah

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie na tym polega to, o czym pisałem - że nie musisz wyrabiać nowej wizy. Pracujesz na aktualnej wizie (przy kontraktach najczęściej dwuletnich). Po upływu roku czasu nie musisz wracac do kraju po nową wizę co oznacza, że pracujesz na wizie od poprzedniego pracodawcy.

   Usuń
 2. To chyba bardzo dobra dla ciebie wiadomość?Zamierzasz zmieniać pracę? Ja rozumiem,że to to ciepełko cię tam tak trzyma:)A to ,że w firmach mówią co innego to chyba jak najbardziej naturalne- też bym chciała za wszelką cenę zatrzymać pracownika:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo dobra wiadomość, bo nowa oferta to lepsze pieniądze. Ja tu przyjechałem zarabiać kasę, to mniej się będę teraz zastanawiał czy zmieniać czy nie :)
   Ciepełko też, ale tax free też nie jest bez znaczenia :D
   Racja, bo ludzie sami nie bardzo wiedzą, gdzie szukac takich infromacji.Zdobycie jakiegokolwiek dokumentu rządowego łącznie z Dekretami Królewskimi jest ...trudne, a po angielsku zakrawa na cud :)

   Usuń
  2. To trzymam w takim razie kciuki za jakąś nową fantastyczną ofertę :) No a co do szukania informacji- na szczęście są tacy blogowicze jak Ty ,którzy mogą pomóc :)

   Usuń
  3. Dziękuję i liczę, ze to pomoże :)
   Staram się, aby PT Klienci byli zadowoleni :)

   Usuń
 3. A ja tam życzę Wam ( Olu i Pawle) najpiękniejszych Walentynek na odległość jakie tylko mogą być ..nawet jeśli dzisiejszy dzień w tym sensie dla Was nie istnieje :) Iwona

  ( ps sama takie obchodzę ..tzn na odległość )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy i też życzymy udanych Walentynek korespondencyjnych :)

   Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych