4/30/2015

Bardzo intrygujące zmiany w saudyjskim rządzie

Strażnik Dwóch Świętych Meczetów Jego Wysokość Król Salman ibn Abd al-Aziz Al Su'ud  mianował w środę Dekretem Królewskim Mohammeda bin Naifa na stanowisko Crown Prince czyli następcy tronu.
Tym samym zwolnił z tego stanowiska Crown Prince Muqrina. Jako powód podano problemy zdrowotne Księcia Muqrina
W tym samym dekrecie Król Salman mianował Mohammeda bin Salmana  - Ministra Obrony Narodowej na stanowisko Deputy Crown Prince, czyli następcę tronu w drugiej linii. Książę Mohammed bin Salman jest, jak można się łatwo zorientować, synem Jego Wysokości Króla Salmana ibn Abd al-Aziz Al Su'uda i ...... najmłodszym Ministrem Obrony Narodowej na świecie.
Kolejną zmianą jest  rezygnacja (również ze względu na stan zdrowia) weterana saudyjskiej dyplomacji Sauda Al-Faisala ze stanowiska Ministra Spraw Zagranicznych.
Książę Saud Al-Faisal pozostanie jednak w rządzie jako członek rządu oraz jako specjalny doradca królewski.
Rolę Ministra Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej będzie pełnił dotychczasowy ambasador w Stanach Zjednoczonych Jego Wysokość Książę Adel Al-Jubeir.
Prezes  i dyrektor generalny Saudi Aramco Jego Wysokość Książę Khalid al-Falih przejął stery w Ministerstwie Zdrowia po dymisji poprzedniego ministra, który został zwolniony z tej funkcji na początku kwietnia 2015.
Adel bin Mohammed Fakeih, który jako Minister Pracy miał za zadanie zaktywizować zawodowo Saudyjczyków i poprawić współczynnik saudyzacji w firmach prywatnych został nominowany na stanowisko Ministra Gospodarki i Planowania.
Stanowisko Ministra Pracy objął  Al-Haqbani Mofarrej, a nowym szefem saudyjskiego Dworu Królewskiego został mianowany Hamad bin Abdulaziz Al-Suweilem

Dlaczego uważam te zmiany za ekscytujące?
Jest kilka powodów.
Po pierwsze – widać, że odchodzi „stara gwardia” czyli osoby związane z rządami Jego Wysokości Króla Abd Allaha ibn Abd al-Aziz Al Su’uda.
Oczywistym jest że są to osoby, które z racji wieku mają pełne prawo czuć się zmęczone i niezainteresowane dalszym sprawowaniem odpowiedzialnych funkcji publicznych choćby ze względu na stan zdrowia.
Tylko z drugiej strony – jak pewnie sami wiecie - sprawowanie władzy jest w Arabii Saudyjskiej mocno uzależniające, a i inaczej niż w Europie – w krajach arabskich ludzie większym zaufaniem darzą ludzi starszych ze względu na ich życiowe doświadczenia i nabytą z wiekiem mądrość.
Największą jednak zamianą jakościową jest powołanie na stanowisko  Deputy Crown Prince tak młodej osoby jaką jest Jego Wysokość Mohammed bin Salman.
Nie należy On bowiem do linii bezpośrednich następców Abd al-Aziz Al Su’uda, co stanowi absolutnie nową jakość w systemie dziedziczenia tronu.
Do tej pory tylko i wyłącznie synowie należący do  „siódemki Saduiri” byli brani pod uwagę jako następcy tronu.
Żaden z synów poprzednich królów Arabii Saudyjskiej nie był nawet brany pod uwagę jako potencjalny przyszły król.
Miało to głęboką logikę i zapewniało stabilność systemu władzy, ponieważ nikt nie czuł się pokrzywdzony i nie istniało zagrożenie przewrotem pałacowym.
Teraz sytuacja może się skomplikować. ponieważ jedynym i ostatnim żyjącym przedstawicielem „siódemki Saduiri” (nie licząc króla Salmana) jest Jego Wysokość Książę Muqrin, a ten, jak widzicie zrezygnował
Źródło - Arab News

Następca tronu - książę Mohammed bin Naif
Min. Gospodarki i Planowania - Adel bin Mohammed Fakeih
Min. Obrony Narodowej i Deputy Crown Prince - Mohammed bin Salman

12 komentarzy:

 1. No tak, skok z prezesa Saudi Aramco na szefa Ministerstwa Zdrowia - zupełnie naturalny krok w karierze, prawda? Bardzo ciekawe wieści.
  Pozdrawiam,
  Alicja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy naturalny - nie mnie to oceniać. Różni się to jednak nieco od drogi odwrotnej i jest dla mnie bardziej zrozumiałe niż to, że "Staszek chciał spróbować swoich sił w biznesie" że tak sobie pozwolę zacytować Pana Ministra Skarbu z SLD w 2001 r. - Wiesława Kaczmarka.

   Usuń
 2. Mohammed bin Naif - After his appointment as interior minister, U.S. diplomats argued that he is "the most pro-American minister in the Saudi Cabinet". Hmm.
  Mohammed bin Salman - faktycznie młodzieniaszek jako następca tronu w drugiej linii, ale prawdziwy precedens to był w Katarze 2 lata temu kiedy tron emira dostał 33 latek (obecnie 35 lat, chyba nadal najmłodszy panujący monarcha na świecie)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest znacząca różnica w znaczeniu geopolitycznym pomiędzy Katarem a Saudi (czego raczej Katarczycy nie chcą przyjąć do wiadomości :-D). Tam władzę z jakiś poważnych przyczyn objął naturalny następca tronu. Fakt, że jest osobą bardzo młodą nie jest tak sensacyjne jak opisywana sytuacja w Saudi, bo takie zmiany się już zdarzały. Przykładem może być Jego Wysokość Sułtan Omanu Kabus ibn Sa’id, który objął tron w wieku lat 30. Jego Wysokość jest uznawany za jednego z najlepszych władców, który mimo przynależności Omanu do GCC potrafi w imię dobrze pojętych,partykularnych interesów swojego kraju odrzucać pewne działania podejmowane przez pozostałych członków Gulf Cooperation Council jak na przykład powołanie wspólnej armii.
   Dlaczego ? Odpowiedzią niech będzie mapa i historia Omanu :-D

   Usuń
  2. A właśnie, co do sułtana Omanu, Kabusa ibn Saida i tematów sukcesji, to ciekaw jestem jak to tam bedzie, gdy obecny władca odejdzie. Jak wiemy nie ma bezpośredniego potomstwa (ciekawe czy faktycznie jest gejem, jak wieść niesie), ma już 75 lat, ktoś bedzie musiał go zastąpić. I czy odbędzie się to bez zgrzytów.

   Usuń
  3. Sln - odbędzie się bez niepokojów. Następca tronu był już wybrany i zatwierdzony jakieś 10 lat temu

   Usuń
 3. A może rozjaśnisz mi trochę tą ciemność i wyjaśnisz co to jest ta "siódemka Saduiri" ?? Iwona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iwonka - to jest określenie nadane siedmiu synom jednej z ulubionych żon Abd al-Aziza ibn Su’uda, Hassy bint Ahmed al-Sudairi (wśród których jest również Salman).
   Sudajri, spośród których rekrutowali się najbliżsi towarzysze broni ibn Sauda (oraz jego własna matka), są jednym z najpotężniejszych rodów arystokratycznych Półwyspu Arabskiego.

   Usuń
 4. Krol Abdallah nie byl z siodemki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłbym wdzięczny za podanie źródła tych informacji

   Usuń
 5. Wikipedia wystarczy zreszta to samo mowi moja saudyjska cześć rodziny. http://www.middleeasteye.net/news/king-salman-reasserts-sudairi-seven-key-abdullah-advisor-removed-496423196
  Zamordowany król Faisal tez nie był

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkie gazety pisały w bodajże 2005 jak zmarł Fahad (jeden z siódemki) ze jego przyrodni brat Adballah obejmuje tron. Teraz po śmierci Abdallaha pisano ze tron objął jego przyrodni brat Salman (ktory został crown prince potym jak Naif zmarł w czerwcu 2012).

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych