6/05/2015

Trzyletni zakaz powrotu do Arabii Saudyjskiej jeżeli powrót nie nastąpi przed wygaśnięciem wizy

Podczas środowej konferencji prasowej Generalnej Dyrekcji Paszportów (Jawazat) Dyrektor  ds. PR płk. Muhammad Bin Abdulaziz Al-Saad zapowiedział, że opóźniony powrót  pracowników zagranicznych do Arabii Saudyjskiej z urlopów będzie skutkował wstrzymaniem wydania kolejnej wizy na 3 lata. Datą od której liczone będą te trzy lata będzie dzień wygaśnięcia wizy wjazdowej.
W celu ułatwienia spraw wizowych utworzono  system Abshir z którego można korzystać przez portal www.epassport.gov.sa  Dzięki temu wiele kwestii związanych z wizami można załatwić bez konieczności wizyty w Jawazat lub MSZ.
System Abshir umożliwia dostęp do swoich danych osobowych, wiz wielokrotnego przekroczenia granicy dla obcokrajowców (pracodawca musi tylko zatwierdzić wniosek w odpowiednim formularzu) oraz wiz wyjazdowych na zakończenie kontraktów.
Od 2013 Jawazat  zniósł wymóg posiadania wydrukowanej wizy wielokrotnego przekroczenia granicy.
Niezbędne dane znajdują się na stronie www.passportevisa.com  i są traktowane jako autentyczne i ostateczne, dzięki temu nie ma obowiązku posiadania wydruku wizy.
Ok, tyle artykuł w Saudi Gazette
Wszystko jest fajnie, tylko brakuje mi dwóch informacji. Co w przypadku np. zdarzeń losowych, takich jak choroba obłożna, opóźnienie samolotów itp. Nie podano żadnych możliwości dokonania odwołania od takiej decyzji i jakie dokumenty byłyby ewentualnie wymagana, aby uniknąć takich konsekwencji.
Co do systemu Abshir -  fakt, działa całkiem nieźle i większość kwestii, które pochłaniały długie godziny w kolejkach daje się załatwić w kilka minut przez Internet.
Jednak brak wydrukowanej wizy straszliwie utrudnia życie na lotniskach. Pisałem już kiedyś o tym i padło wyjaśnienie, że linie lotnicze muszą weryfikować  ważność wiz, bo w innym przypadku są zobowiązane do dostarczenie delikwenta z powrotem do kraju, z którego przyleciał na własny koszt.
No rozumiem, że dbają o własne interesy. Tylko dlaczego nie mają dostępu do strony www.passportevisa.com  w celu takiej weryfikacji, sprzedając bilety do Saudi to już pojęcia nie mam.
Nie bardzo rozumiem dlaczego na mnie ma spoczywać obowiązek udowodnienia tego na lotnisku, tuż przed wylotem a nie np. przy zakupie biletu.

A problem nie dotyczy tylko lotnisk w Polsce, żeby nie było.
Podobne jaja mają miejsce np. we Frankfurcie
 
źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych