7/04/2015

Komu zależy na istnieniu Państwa Islamskiego ?

"W pobliżu meczetu Ain Al-Dar Al-Shamali w Manamie [Bahrain] znaleziono przedwczoraj ulotki z flagą Państwa Islamskiego."
źródło: ArabNews

Nie byłoby w tym nic zaskakującego, jeśli przypomnicie sobie ostatnie zamachy w Arabii Saudyjskiej i Kuwejcie oraz weźmiecie pod uwagę, że około 75% obywateli Bahrainu to szyici, którzy są jednym z głównych celów ataków islamistów.
Nasilenie działalności terrorystycznej w okresie Ramadanu też mnie nie dziwi, jest to ten okres w kalendarzu muzułmańskim, kiedy w meczetach gromadzi się najwięcej wiernych, co z kolei stanowi dla bojowników Państwa Islamskiego doskonały moment do spektakularnych ataków. Ponadto zgodnie z ideologią ekstremistów walka i śmierć podczas świętego miesiąca są "bardziej błogosławione"
Natomiast decyzja o tym, że w Kuwejcie i Bahrajnie sunnici i szyici mogą modlić się wspólnie w głównych meczetach wprawiła mnie w niemałe osłupienie.
Nie wiem kto jest Autorem tego pomysłu, ale w krajach Zatoki Perskiej jest to decyzja bez precedensu.
Jednocześnie jest to w moim odczuciu ważny sygnał dla islamskich fundamentalistów –
"nie ważne czy jestem szyitą czy sunnitą – przede wszystkim jestem muzułmaninem i obywatelem mojego kraju
Podobne głosy dało się także usłyszeć w Arabii Saudyjskiej po majowych zamachach w Qatif i Dammam.  Jeśli społeczeństwo saudyjskie utrzyma ten kierunek (co nie będzie łatwe) to Państwo Islamskie paradoksalnie może przyczynić się do wzrostu świadomości obywatelskiej Saudyjczyków i wzmocnić poczucie wspólnoty narodowej.
Jeśli spojrzymy na to z punktu widzenia Europejczyków i obywateli krajów o ponad tysiącletniej tradycji państwowości, to może się to wydawać proste, ale Arabia Saudyjska jest państwem bardzo młodym (proces jednoczenia plemion arabskich został zapoczątkowany dopiero w XVIII wieku przez Muhammada Ibn Su’uda)  i nadal stanowi konglomerat wielu plemion, które nie zawsze pałały do siebie sympatią.
W tej sytuacji działania Państwa Islamskiego mogą przyczynić się do zjednoczenia dawnych (a w wielu wypadkach także obecnych) antagonistów, a raczej nie to mieli na celu.

Swoją drogą od dawna się zastanawiam jakim cudem międzynarodowa koalicja przeciwko Państwu Islamskiemu wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt wojskowy i mająca dostęp do ogromnych zasobów finansowych nie jest w stanie od kilku lat pokonać IS.
Komu zależy na destabilizacji regionu i podsycaniu poczucia strachu także w Europie ?
Kto zapewnia Państwu Islamskiemu dostęp do technologii, finansowanie, wsparcie logistyczne?
Kto kupuje od nich ropę ?
Jakoś nie potrafię uwierzyć, że bez wsparcia z zewnątrz Kalifat w ciągu kilku lat zdołał wykształcić armię strategów i psychologów wojennych, zgłębić tajniki serwisowania nowoczesnego sprzętu bojowego oraz stworzyć struktury państwowe i administracyjne z aparatem fiskalnym włącznie, których nie powstydziłyby się kraje europejskie. Doktorat z filozofii, którym legitymuje się Abu Bakr al-Baghdadi też raczej nie pomógł mu w rozgromieniu armii irackiej.
Komu więc zależy na tym, aby istniało Państwo Islamskie ?
pozdrawiam
Ola

2 komentarze:

 1. Ciekawy artykul na temat - pomaga w zrozumieniu czym jest ISIS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam ten artykuł i genezę Daesh, jednak nie daje on odpowiedzi na moje pytania.
   Nie uwzględnia też złożoności problemu, zwłaszcza w skali globalnej
   pozdrawiam
   Ola

   Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych