10/20/2015

Saudyjki podnoszą głowy

W związku z planami wprowadzenia przez saudyjskie Ministerstwo Pracy ustawy nakładającej na kobiety i ich pracodawców kary za niewłaściwy strój w miejscu pracy zawrzało na saudyjskich forach internetowych.
Oprócz głosów popierających nowe przepisy pojawiły się też uwagi krytyczne i to zarówno ze strony kobiet jak i mężczyzn.
Domagano się, aby - w ramach równouprawnienia - nakładano także kary finansowe na mężczyzn, którzy podczas pracy mają rozpięte górne guziki koszul. Wiele kobiet twierdziło, że "strój jest ich prywatną sprawą" i Ministerstwo Pracy nie może w to ingerować. Część komentujących domagała się też wprowadzenia przepisów ograniczających możliwości molestowania kobiet.
Jeszcze kilka lat temu takie komentarze nie miały by miejsca.
No cóż - Saudia zmienia się bardzo szybko.

w sklepach Danube kobiety pracują jako kasjerki

10 komentarzy:

 1. I bardzo dobrze! :) maja racje i dobrze, ze mezczyzni sie odzywaja tez :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natalia- tak jak wielokrotnie pisałem - ten kraj zmienia się w oczach. Coś, co było niemożliwe kilka lat temu obecnie jest normą.

   Usuń
 2. Porażający postęp .Jest nadzieja że za jakieś 500 lat Saudyjka kupi sama majtki, stanik czy podpaski nie zważając że sprzedawcą jest o zgrozo ! mężczyzna. Gall Anonim

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gall - gdybyś czytał uważniej wcześniejsze wpisy to może byś zauważył, że kupowały od sprzedawcy mężczyzny jeszcze kilka lat temu. Tylko wolą, żeby je obsługiwały kobiety. Podobnie jak w innych krajach, gdzie gros sprzedawców w sklepach z damską bielizną stanowią kobiety. Twoje szukanie sensacji na siłę jest o tyle zabawne co męczące na dłuższą metę.

   Usuń
 3. Bardzo lubię Twoje saudyjskie posty. Kraj tak odległy, i geograficznie, i kulturowo, a Ty go nieco przybliżasz. I wydaje mi się, że robisz to w bardzo rzetelny sposób ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paulina -staram się być w swoim subiektywnym podejściu (bo lubię Saudyjczyków) w miarę rzetelny. Fajnie, że w Twojej ocenie to co robię ma jakąś wartość dla tych, którzy tam jeszcze nie byli :-)

   Usuń
 4. Ja też lubię te posty. Przybliżją mi kraj mojej narzeczonej, która pochodzi z Qatif. Przyjechała studentka i została.. KM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. KM- gratulacje. i jak Jej się podoba Polska - oprócz oczywiście jednego osobnika, dla którego tu została ? :-D

   Usuń
 5. komentarze na forach to jedno, ale co z komentarzami w realnym świecie? Czy jakiekolwiek ministerstwo przejmie się internetem? Tutaj raczej widać, że mimo głosów o pełzającej liberalizacji w AS rząd pcha się w odwrotną stronę...

  OdpowiedzUsuń
 6. Obawiam się, że zdecydowana większość Saudyjek nie chciałaby naszej wolności na dwa etaty. Wygodniej być zależną od kogoś, kto musi zapewnić wszystko; czyli dach nad głową, wikt, opierunek i złoto.
  Zdecydowana większość pań żyje sobie wygodnie.

  Jak zwykle nie ma nic za darmo. Można też mieć na całej linii przechlapane - tak też bywa.
  Ale za to jak małżeństwo nie wyjdzie (a rozwody są plagą), pani wraca grzecznie do domu i ktoś się o nią martwi, tzn. utrzymuje. Dzieci musi utrzymywać ojciec, matka nie płaci żadnych alimentów. Więc sytuacja, że tatuś znika z życiorysu wraz z portfelem - tak częsta u nas - tam nie jest praktykowana.
  To ojciec ma obowiązek zajmować się dziećmi. Zdarza się, że dzieci zostają z matką a ojciec łoży na ich utrzymanie. Pamiętam sprawę sądową, gdy Saudyjka zażądała przejęcia opieki nad dziećmi przez byłego męża, ponieważ blokowało to jej planowane kolejne zamążpójście.

  Jola, zupełnie nie anonimowa ;-)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych