1/15/2016

Przestańcie obrażać imigrantów !

-  genialny tekst dziennikarza „Saudi Gazette” Khaleda Almaeena
"Artykuły w lokalnej prasie saudyjskiej codziennie koncentrują się na coraz większym wpływie pracowników - obcokrajowców na handel detaliczny w Arabii Saudyjskiej.
Na przykład dziennikarz Saad Al-Dosari "ubolewa nad faktem", że rynki detaliczne są kontrolowane przez imigrantów i dodaje, że większość imigrantów jest w Saudi nielegalne lub nielegalnie pracuje!
Mówi też, że pracownicy zagraniczni są jak "wirus" i pyta, dlaczego działania prowadzone przez MSW nie wyeliminowały tego "zagrożenia".
Twierdzi on, że w toku kontroli pracowników sektora detalicznego wykazano, że imigranci zabijają wszelkie możliwości pracy dla obywateli saudyjskich i negatywnie wpływają na gospodarkę Królestwa. Obserwując naszą arabską prasę, zauważyłem, że od czasu do czasu rasistowskie i negatywne komentarze wobec imigrantów są autorstwa niektórych dziennikarzy.
Może okazać się, że dziennikarze ci cierpią na niemoc twórczą lub, że nie mogą myśleć o niczym innym i o niczym innym pisać.
Musi jednak być dla nich jasne, że użycie terminu "wirus" jest komentarzem rasistowskim. Być może ideą tych saudyjskich dziennikarzy jest: "Imigranci są łatwym celem, więc czemu nie skoncentrować się na nich ?"
Pan Al-Dosari nie zapyta, dlaczego sektor detaliczny nie może zatrudnić żadnych saudyjskich pracowników. I wydaje się, że nie starał się zapytać właścicieli sklepów o wyjaśnienie. Cóż, powiem panu, panie Al-Dosari - jest dużo sklepów, które znam, które są zamknięte, ponieważ saudyjscy pracownicy nie pojawili się w pracy. W znanym supermarkecie w Jeddah, sześciu z ośmiu kasjerów nie przyszło do pracy w ostatni piątek rano. Prawdopodobnie poszli na ryby!
Co do braku saudyjskich kobiet w sektorze detalicznym, pisarz powinien zdawać sobie sprawę, że sama myśl o pracy kobiet w handlu detalicznym sprawia, że samozwańczy strażnicy naszych obyczajów będą krzyczeć i lamentować. Dla nich widok kobiety na kasie jest jak machanie czerwoną flagą przed bykiem.
Ponadto, kiedy jako naród jesteśmy zaangażowani w rozwoój budownictwa ogólnego, budowę obiektów jądrowych, rozbudowę infrastruktury kolejowej i ogromnych portów lotniczych, w jaki sposób możemy zaatakować pracowników, którzy trudzą się, aby pomóc nam wypełnić te ambitne plany?
Pracownik – imigrant nie wylądował w naszym kraju na spadochronie. On przyjechał z wizą, która została wydana mu przez nasz rząd. Jeśli nie ma potrzeby, żeby tu pracował, to nie zapraszaj go, żeby przyjechał. Ale proszę nie obrażać pracowników zagranicznych i uwłaczać ich godności. Przybyli, aby pomóc i pomagają nam. W czasach globalnej gospodarki, masowe migracje pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych stały najzwyczajniej koniecznością.
Dlaczego Stany Zjednoczone wyprzedziły Europę? Ponieważ w ostatnich latach, USA przyjęły tych, którzy byli zdecydowani pracować ciężko w zawodach i obszarach i za stawki, jakich wielu Amerykanów nie zaakceptuje. Kiedy byłem w Ameryce, mój lokalny fryzjer był z Wietnamu a pani w pralni była Koreanką. Pracowali ciężko i robili dobrą robotę. I nikt na nich nie narzekał.
Kluczem do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy nie jest wymiana kadr, tylko rozwój. I po raz kolejny do imigrantów pracujących w naszym kraju, Arabów i nie-Arabów, muzułmanów i nie-muzułmanów, mamy jako Saudyjczycy obowiązek powiedzieć wielkie dziękuję! Niech Bóg pozwoli Ci zrealizować swoje marzenia."
Khaled Al Maeena jest weteranem saudyjskiego dziennikarstwa i byłym redaktorem naczelnym Saudi Gazette.

Al-Rashid Mall w Al-Khobar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych