11/04/2013

Koniec karencji dla nielegalnie zatrudnionych czyli wielkie powroty do domów

Jak podają saudyjskie (i nie tylko) media nie zostanie przedłużona możliwość „zalegalizowania" swojego pobytu w Saudi już praktycznie od dzisiaj.
Od 3 kwietnia dano na załatwienie spraw trzy miesiące, później przedłużono o kolejne cztery.
Jest to próba uzdrowienia systemu sponsorskiego w Arabii Saudyjskiej
Ma to również zmniejszyć zaskakująco wysokie bezrobocie wśród Saudyjczyków (wg artykułu otrzymanego od Rysia - 12.5%  Saudyjczyków jest bez pracy)
Jeżeli co do pierwszej kwestii się całkowicie zgadzam – nie można, tak jak robiła to część firm traktować swoich pracowników jak niewolników, oszukiwać ich i wykorzystywać często w podły sposób.
Ale czy wpłynie to na spadek bezrobocia ?
Mam mieszane uczucia.
Dlatego, że wyjeżdżają głównie robotnicy niewykwalifikowani - z Indii, Bangladeszu czy Nepalu, czyli najtańsi z najtańszych.
Nawet, jeżeli doprowadzi to do zwiększenia ilości miejsc pracy o ok. 900 tys. do miliona, co w przypadku populacji poniżej 20 mln. rdzennych Saudyjczyków  powinno całkowicie wyeliminować bezrobocie, to moim zdaniem tak się nie stanie.
Bo Saudyjczycy tych miejsc pracy po prostu nie zechcą.
Jestem bardzo ciekawy jakie będą konsekwencje tego posunięcia.

AFP Photo - Fayez Nureldine

12 komentarzy:

 1. Polityka najgorsza z możliwych.Ile krajów już tak zrobiło?I co?Efektów nie widać.Bezrobocie jak było tak jest.Naprawdę nikt nie potrafi wymyśleć niczego żeby coś zmienić czy po prostu tak jest komuś wygodniej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko to nie była akcja nakierowana na tych pracowników, tylko na nieuczciwych pracodawców i pośredników. Większość tych ludzi wyjechała (przeczytaj post Marka), bo wcześniej nie mogli wyjechać do domów bez paszportów, które zabrali im pracodawcy.

   Usuń
  2. Mnie to przypomina czasy ,gdy chodziło się na bazary i pełno Rosjan handlowało tam czym się dało.Wtedy nie zastanawiałam się skąd są, gdzie mieszkają itp.Teraz jako mieszkanka "nie swojego" kraju częściej zwracam uwagę na takie rzeczy.Niestety - spotkałam się też tu we Włoszech z kwestią zabierania dokumentów przez "pracodawców" ale głównie kobietom.Ja wyszłam cało z tej przygody,ale strachu się najadłam nie mało.Tak czy siak coś jest nie tak na tym świecie skoro w każdy kraju sa jakies problemy z pracą, pracodawcami i samymi pracownikami...

   Usuń
  3. Dlatego właśnie przeprowadzono tę akcję. Teraz kary będą bardzo wysokie - zarówno dla osób pracujących "na czarno" jak i nieuczciwych pracodawców. Generalnie - przestanie się to opłacać. Pewnie znajdą się jacyś ryzykanci, ale wielu ich nie będzie.

   Usuń
 2. Hm... musze przyznac, ze 12% bezrobocie w panstwie, w ktorym prawie wylacznie pracuja mezczyzni, to jest fatalny wynik.
  Pytanie nasuwa sie: skoro saudyjczycy tej pracy nie chca i jest tak duze bezrobocie - to z czego oni zyja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko pytanie czy liczone jest bezrobocie ogólnie, bo kobiety już normalnie pracują czy tylko mężczyzn. Jeżeli ogólnie to nie jest zły wynik, bo kobiety pracują dopiero od niedawna. Jeżeli samych facetów - to faktycznie dobrze nie jest.
   Z czego żyją ? Ano Jego Wysokość ich utrzymuje na podstawowym poziomie, resztę zapewnia senior rodu :)

   Usuń
  2. Nie wiem jak to jest liczone, natomiast kobiety w KSA stanowia 17% sily pracujacej. Bardzo niewiele.

   Jesli jego wysokosc ich utrzymuje na podstawowym poziomie, to maja zerowa motywacje zabierac sie za "brudne" i kiepsko platne prace...czyli faktycznie poziom bezrobocia raczej sie nie zmniejszy...

   Usuń
  3. Taki państwowe "stypendium życiowe" wystarcza na spokojną egzystencję. A na pewno jest wyższe, niż pensja Pakistańczyka, Hindi czy Bangla jako robotnika niewykwalifikowanego, bo taki zarabia miesięcznie jakieś 800 SAR. Z tego ,co pamiętam to ten zasiłek wynosi albo 2500 albo 3000 SAR (po ukończeniu szkoły) I jest to jednocześnie płaca minimalna dla Saudi.

   Usuń
 3. Rzeczywiście niezbyt dobry wynik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak pisałem - zależy co przyjęto za podstawę - populację ogólnie czy tylko mężczyzn

   Usuń
 4. Jakoś się nie martwię że umrą z głodu.Zrobią trochę dzieci i król nie da zginąć.A niewolnictwo to paskudna rzecz w XXI w.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się powoli zmienia, ale generalnie fakt. Jego Wysokość nie dopuści do zbyt niskiego poziomu życia, ze względów oczywistych. Tu konsekwencją złych rządów nie jest przegrana w wyborach.

   Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych