2/24/2014

Za wybicie matce zębów - 5 lat więzienia, wybicie zęba i 2400 batów

Saudyjski sąd uznał winnym pobicia swojej matki 30- letniego mężczyznę.
Zdarzenie miało miejsce podczas podróży samochodem z Al-Laith do Mekki.
Kobieta zgłosiła ten fakt policjantom na punkcie kontrolnym.
Policjanci wezwali zespół Czerwonego Półksiężyca, który odwiózł kobietę do szpitala a jej syn został na miejscu aresztowany.
Szejk Turki bin Dhafer Al-Qarni, sędzia sądu karnego uznał mężczyznę winnym i skazał go na:
- pięć lat pozbawiania wolności
- 60 batów powtórzone 40 razy co 10 dni w miejscach publicznych co daje okrągłą ilość 2400 batów
- ponadto sędzia nakazał także wybicie jednego zęba sprawcy.
Mężczyzna i prokurator generalny przyjęli wyrok.
Generalnie podejrzewam, że następny, który chciałby odreagować na matce czy innej członkini rodziny kilkakrotnie się  nad tym zastanowi
Wiem, że nie surowość kary a jej nieuchronność w teorii prawniczej  jest bardziej  skuteczna, ale uważam, że ten przykład, nawet przy małym prawdopodobieństwie kary daje do myślenia.
Źródło - Arab News


źródło

14 komentarzy:

 1. Hmmm. żeby tak w Polsce sądy działały adekwatnie do sytuacji i tak szybko ....
  Przydałoby się...

  OdpowiedzUsuń
 2. Z jednej strony pełna nowoczesność, z drugiej sytuacje, jaką opisałeś. Trudno to zrozumieć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bez dogłębnej znajomości kultury i religii jest trudne do ogarnięcia. Muszę się spotkać z Radkiem, który nie dość, że jest po arabistyce, to jeszcze mieszkał długie lata na Bliskim Wschodzie i jest doskonałym nauczycielem.

   Usuń
 3. Szkoda, że w Polsce nie ma takich kar...od razu polepszyłoby się bezpieczeństwo...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wielka szkoda, właśnie tobie przydałoby się 500 batów albo obcięcie reki. Za głupotę.

   Usuń
  2. Ingalill - mam mieszane uczucia, ale często, jak czytam wyroki zapadające w Polsce to też mam takie tęsknoty.

   Anonimowy - a co proponujesz dla siebie za notoryczne lekceważenie mojej prośby o podpisywanie się i brak elementarnej wiedzy z zakresu erystyki ?

   Usuń
 4. pręgierzy ci u nas dostatek, nie widzę przeszkód - kary cielesne choć niehumanitarne są zadziwiająco skuteczne... co zaś do nowoczesności, myślę, że w Polsce byłaby to spora nowoczesność w wymiarze sądownictwa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko takie kary spotykałyby np. ludzi, którzy bułke w sklepie ukradli a ci, którzy doprowadzili do upadku czyjejś firmy przez głupotę i niekompetencję śmigaliby wolno jak robią to teraz :(

   Usuń
 5. Dobrze, ze ukarano sprawce. Aczkolwiek hm...sytuacja moze niekoniecznie byc fajna dla poszkodowanej osoby. Zalozmy bowiem, ze to mąż pobił zone. Maz jest jedynym zywicielem rodziny (wszak tylko niewielka czesc kobiet w Arabii pracuje zawodowo prawda?). Idzie na piec lat do wiezienia - z czego wtedy zyje zona z dziecmi? Co robi mąz, po odbyciu kary?

  Oczywiscie, podobne problemy sa wszedzie - tylko ze w Europie na ten przyklad samotnej kobiecie latwiej jest sie utrzymac i funkcjonowac w spoleczenstwie, a co moze zronic saudyjka, ktorej zrodlo utrzymania ląduje w więzieniu? Wraca do domu rodzicow...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - wraca do domu rodziców.

   Usuń
  2. Nie jestem pewny, czy wraca do domu rodziców, ale pewnie tak. Tylko nie jest zupełnie pozbawiona środków do życia - żyje z pieniędzy ze swojego wiana. W Saudi wynosi to teraz nie mniej niż 150K SAR, także nie jest w beznadziejnej sytuacji.

   Usuń
 6. Ząb za ząb ? Niezła kara.Trochę jak z czasów średniowiecza, ale daje do myślenia.Szkoda tylko ,że ten ząb za kilka lat może zamienić się w całą szczękę i co wtedy? Wojna domowa?Ehhh...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kodeks Hammurabiego w całej krasie i okazałości.Nie sądzę,aby sprawca po otrzymaniu 2400 batów miał chęć na powtórkę rodzinnych awantur. O czasie spędzonym w więzieniu nie wspominając.

   Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych