6/01/2015

Najwyższy stan gotowości sił bezpieczeństwa w Prowincji Wschodniej

Służby bezpieczeństwa Arabii Saudyjskiej wprowadziły na terenie Prowincji Wschodniej poważne zmiany w sposobach zapewnienia ochrony ludności po samobójczym zamachu bombowym w piątek  w Dammam w którym zginęły cztery osoby, w tym zamachowiec.
Assad Saud, rzecznik Departamentu Zdrowia w Prowincji Wschodniej, powiedział, że obrażenia pozostałych poszkodowanych, powstałe w skutek wybuchu były nieznaczne, a ranni zostali wypisani ze szpitala już w piątek.
Tymczasem oddziały antyterrorystyczne bacznie obserwują  wszystkie najbardziej wrażliwe na ataki  miejsca. Siły policyjne zostały postawione w stan najwyższej gotowości.
Wszystkie miejsca publiczne, w tym parki, plaże, centra handlowe, szpitale i hotele są ściśle monitorowane przez funkcjonariuszy służb i ochronę.
Zwiększono też ilość funkcjonariuszy w pobliżu szczególnie narażonych na ataki miejsc w Qatif i Al- Hassa (są to tereny najliczniej zamieszkiwane przez mniejszość szyicką)
Kontrole przeprowadzane na King Fahd Causeway (most łączący Bahrajn z Arabią Saudyjską) są bardzo skrupulatne, a każdy samochód i ciężarówka dokładnie sprawdzane, co znacznie przedłuża czas przejazdu.
Zostały zainstalowane dodatkowo specjalne systemy przesiewowe i detektory.
"My nie chcemy ryzykować. Rozumiemy trudności z jakimi borykają się osoby ze względu na długie oczekiwanie na moście. Ale jestem pewien, że zdają sobie sprawę, że to wszystko jest dla ich bezpieczeństwa. Cieszymy się, jeżeli przekraczający granicę chcą z nami współpracować" - powiedział funkcjonariusz służb granicznych .
Służby imigracyjne i celne otworzyły dodatkowe  bramki i zwiększyły ilość personelu, aby poradzić sobie z sytuacją, ale nikt nie miał wątpliwości, że kolejki na przejściu granicznym będą gigantyczne.
Normalnie w czwartek wieczorem na wyjazd do Bahrajnu czekaliśmy (w zależności od ilości pograniczników) godzinę do półtorej. Jak był większy ruch - dwie - trzy godziny. 
Wolę nawet nie myśleć ile czasu zajmuje to teraz. Możemy tylko współczuć Mareckowi, który będzie wracał do domu w Manamie.
Mieszkający w pobliżu meczetu Abdullah Al-Homod, powiedział, że terroryści nie mają religii, nie mają umysłu, ani serca.
Jednak ostatnie ataki mogą przynieść rezultat dokładnie odwrotny do zamierzonego przez terrorystów - mogą bowiem zintegrować społeczność sunnicką i szyicką a przez to zdecydowanie wzmocnić pozycję Państwa jako dobra nadrzędnego dla Saudyjczyków, niezależnie od wyznania. 
Dużo w tym przypadku zależy od decyzji, jakie podejmie  Jego Wysokość Książę Gubernator Prowincji Wschodniej Saud bin Nayef. A jest to osoba nie dość, że bardzo doświadczona w dyplomacji (był między innymi ambasadorem w Hiszpanii) to dodatkowo człowiek bardzo mądry i otwarty.
Źródło: Saudi Gazette

PS. Na portalu Gazety Wyborczej pojawił się zupełnie inny opis piątkowych wydarzeń, jednak nie podano tam źródła tych informacji. Poszukałem i znalazłem je na tej stronie.
Niestety, nie wiem, jak wiarygodne jest to źródło. Ja czerpałem wiedzę z oficjalnych stron Saudi Gazette, która jest głównym periodykiem wydawanym w Prowincji Wschodniej.

przejazd przez most do Bahrajnu
przejazd przez most do Bahrajnu

8 komentarzy:

 1. a nie masz wrażenia, że GW kopiuje od Ciebie ? Zazwyczaj informacje o tym co się dzieje masz na blogu dużo szybciej od polskich mediów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz,miałem już wcześniej takie odczucia. Jednak zwyciężyła moja wrodzona skromność oraz realizm i doszedłem do wniosku, że niby w jaki sposób niszowy blog miałby decydować o tym o czym piszą media mainstreamowe ? Nie, to absolutnie niemożliwe.

   Usuń
 2. GW musi ocenzurowac informacje nim pusci ja na papier. A parafrazujac Pana Samcika, gazety nie polecam do czytania :)

  E (K....r)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dobre :)
   A do czego polecasz ?

   Usuń
  2. Doswiadczenia z pod Staligradu wskazuja ze gazeta jest swietnym materialem izolujacym. Warto wiec zbierac zasoby gazetowe do celow grzewczych.

   E (K....r)

   Usuń
 3. Wyborcza kilka godzin wcześniej pisała że zamachu dokonał mężczyzna ubrany jak kobieta w abaję z zasłoniętą twarzą, który usiłował różnymi wejściami dostać się do meczetu pomimo apeli władz, aby kobiety nie przychodziły na modły. Teraz jest problem , strój kobiet doskonale maskuje zamachowca samobójcę a sprawdzać wszystkich i wszędzie nie sposób . Może trzeba zlikwidować ten sposób ubierania ? To byłaby rewolucja na miarę kopernikańskiej. Agat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Post był aktualizowany 29 maja o godz. 15:00, ale pojawił się kilka godzin wcześniej - jeszcze przed artykułem w Wyborczej, który ukazał się 30 maja

   Usuń
  2. Znaczy propaguja wybuchowa idee Gender.

   E (K.....r)

   Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych