1/25/2016

Jak pracują Saudyjczycy

O 60 % wzrosła w 2015 roku w porównaniu do 2014 ilość wdanych obcokrajowcom wiz pracowniczych.
"Pomimo faktu, że Ministerstwo Pracy z powodzeniem znalazło zatrudnienie dla 250.000 Saudyjczyków w ciągu ostatniego roku i łącznie dla 772.000 Saudyjczyków w ciągu ostatnich pięciu lat, stopa bezrobocia w Królestwie pozostaje na wysokim poziomie" - powiedział Al-Shaddadi.
Dodał, że saudyjscy pracownicy stanowią tylko 15% ogółu pracowników w sektorze prywatnym.
" W firmach prywatnych pracuje tylko 1,6 mln Saudyjczyków. Dla porównania - w tym samym sektorze pracuje ponad 8 mln. imigrantów ze 120 różnych krajów. Większość imigrantów zarobkowych pochodzi z krajów azjatyckich. Mimo wielu programów i zmian w przepisach wprowadzonych przez Ministerstwo Pracy  w celu zwiększenia zatrudnienia pracowników lokalnych, zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy stale rośnie "
"Liczba saudyjskich absolwentów rośnie. Około 250.000 Saudyjczyków kończy rocznie szkolenia, ale rynek oferuje tylko 120.000 miejsc pracy"
"Ministerstwo powinna zweryfikować kwalifikacje wymagane przy rekrutacji dla imigrantów. Jest w Arabii Saudyjskiej mnóstwo imigrantów o wyjątkowo niskich kwalifikacjach. Oznacza to, że saudyjscy absolwenci są bardziej kompetentni i z powodzeniem mogą zastąpić pracowników z zagranicy" - powiedział Al-Shaddadi.
Ekonomista Abdulilah Mouminah stwierdził natomiast, że wielu Saudyjczyków, którzy są właścicielami firm w rzeczywistości nie prowadzi własnych firm.
"Saudyjczycy opierali się na imigracji zbyt długo, do tego stopnia, że stało się to częścią kultury Arabii Saudyjskiej. Saudyjczycy muszą ułatwić i pomóc innym Saudyjczykom  odnaleźć się na krajowym rynku pracy"
Tyle artykuł.

Co do zatrudniania "młodych a już zdolnych" Saudyjczyków to mam niejakie doświadczenie :-).
W dziale miałem ich sporo, bo prawie dwukrotnie przekraczałem wymagany prawem procent saudyzacji.
Jakie są z nimi problemy ? Rozliczne, począwszy od tego, że czas pracy nie jest dla nich obligatoryjny, a uznają go jedynie za rekomendację :-D
Po drugie, często ktoś wkłada im do głowy podczas tych szkoleń, kursów czy już przy samej rekrutacji, że ich ścieżka kariery to będzie ekspresowa, a ich awanse niemalże automatyczne, bo są Saudyjczykami.
Poziom wspomnianych kursów zawodowych jest bardzo różny, ale ciężko mi jest sobie wyobrazić np. dobrego spawacza, po kilkumiesięcznym kursie, którego program nie jest specjalnie przeładowany.
Do tego dochodzi duża tolerancja na....  absencję.
Po kilku miesiącach chcą już obiecanych awansów. A umieją niewiele, z kiepską lub prawie żadną znajomością angielskiego.
Dlatego miałem szaloną rotację, ale udawało mi się wynajdować perełki. Najczęściej chłopaków, którzy mieli na utrzymaniu rodziny, ale nie nowo powstałe, lecz te w których się sami urodzili.
Pracowali, bo na przykład ojciec zmarł lub jest poważnie chory, a na utrzymaniu ma jeszcze 3 siostry i 2 braci.
Dodatkowo - Saudyjczyk nie pracuje u drugiego Saudyjczyka, on pracuje...  z nim.
Często się zdarza, że taki koleś, który popracował z tydzień, ukończył kurs gotowania wody w czajniku elektrycznym zaczyna udzielać dobrych rad, jak prowadzić firmę właścicielowi.
Albo dostaje pracę i znajduje....  zastępstwo - jakiegoś Hindusa czy Pakistańczyka :-D
I nie są to pojedyncze przypadki,  sam znam kilka i słyszałem od kolegów, że to pewien standard.
Do tego Saudyjczycy znają Prawo Pracy i mają krewnych w różnych instytucjach, więc lepiej jest zatrudnić tańszego i bardziej pokornego pracownika, bo Saudyjczyk, niezależnie od stanowiska nie mógł zarobić mniej niż 4,500 SAR (nie znam obecnych stawek, ta, którą podałem pochodzi sprzed roku)
Znam przypadki osób pracujących za 800 - 1000 SAR miesięcznie. Dlatego, jak ktoś prowadzi własną działalność, a ni jest prezesem w firmie państwowej i musi zastosować się do gry rynkowej zrobi prawie wszystko, żeby mieć jak najmniej Saudyjczyków na stanie.

źródło

2 komentarze:

  1. "Dodał, że saudyjscy pracownicy stanowią tylko 15% ogółu pracowników w sektorze prywatnym." Nie miałem pojecia, ze aż tak. Co innego UAE bo tam jest wiecej cudzodziemcow niz lokalsów wiec to normalne. To co ci wszyscy Saudyjczycy robią. Jest ich bodaj koło 20 milionów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. sln- albo pracują na państwowych posadach, albo nie robią nic i są na utrzymaniu rodziny i Króla :-D

      Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych