1/27/2016

Ministerstwo Pracy potwierdziło deklarację o wsparciu systemu transferu sponsorowania

Kolejny świetny artykuł Khaleda Almaeena

"....Ma zostać uruchomiona obsługa prawna on- line w systemie o roboczej nazwie "Twój Konsultant Pracy".
Jest to działanie Ministerstwa Pracy w ramach zapewnienia sprawiedliwości i przejrzystości zgodnie z dyrektywami Rządu Saudyjskiego. Nowa usługa ma być uruchomiona początkowo w języku arabskim i angielskim, wkrótce będą udostępniane kolejne wersje językowe.
Jest to znaczący postęp, który zapewni sprawiedliwość i umożliwi uniknięcia represji i niesprawiedliwego traktowania wymierzonego w pracowników.
Program został przyjęty przez emigrantów i Saudyjczyków podobne. Wyzysk pracowników przez  pracodawców i sponsorów trwa już od lat . Straciłem rachubę ile tysięcy listów otrzymałem od zdesperowanych ludzi, którym nie zostały wypłacone wynagrodzenia za miesiące, a w niektórych przypadkach lata pracy, ludzi, którzy podpisali fałszywe "huroub" (oświadczenie, że pracodawca rozliczył się ze swoich zobowiązań wobec pracownika), tylko po to aby uciec od swoich sponsorów, lub byli przymuszani w do podpisania oświadczenia, że ​​otrzymali świadczenia końcowe.   Nie zliczę listów od pracowników poddawanych psychicznej a nawet fizycznej przemocy. Ci ludzie nie mieli jak uzyskać pomocy prawnej lub doradztwa.
Decyzja ministra Al-Haqbani do ukrócenia tej niesprawiedliwości jest krokiem w dobrym kierunku. Szybkie i precyzyjne działanie zostało zapowiedziane, a krnąbrni sponsorzy zostali ostrzeżeni. Jednak biurokracja  i nieefektywni pracownicy MP nie powinni mieć  możliwości zablokowania realizacji decyzji ministra.
 System sponsoringu jest lukratywnym obiektem handlu. Jest wiele przypadków, w których pracownicy muszą płacić pieniądze sponsorom  za Iqamę (zezwolenie na pobyt) odnowienie i uzyskanie wiz wielokrotnego przekroczenia granicy, a nawet zmuszani są do pracy bez ubezpieczenia zdrowotnego.
Ministerstwo Pracy powinno okazać  więcej empatii dla osób, złapanych w oficjalnych kontrolach przez urzędników imigracyjnych i zbadać, dlaczego dokumenty tych nieszczęsnych robotników  - imigrantów nie są w porządku. Apeluję również do ministra do rozważenia działań poprawiających los pracowników domowych.
Wielu z nich jest praktycznie uwięzionych  - nie pozwala się im wyjść nawet na krok na zewnątrz domu, w którym pracują.
Są oni całkowicie na łasce i niełasce swoich pracodawców. Ich telefony są konfiskowane, a wielu cierpi z powodu przemocy fizycznej i psychicznej.
Jest wielu młodych Saudyjczyków - kobiet i mężczyzn, którzy są chętni do pracy w charakterze wolontariuszy, aby pomóc wyeliminować tę barbarzyńską praktykę. Nie chcemy ani jednego pokrzywdzonego pracującego imigranta w naszym kraju.
My w mediach zapewniamy Ministra Pracy, że jesteśmy partnerami dla Jego działań , aby nasz kraj był postrzegany jako ten, który praktykuje zasady fair play i zapewnia sprawiedliwość dla wszystkich"

źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych