12/13/2015

Kolejne zmiany w sytuacji kobiet w Arabii Saudyjskiej ?

Shura Council (najważniejszy organ doradczy Jego Królewskiej Mości) planuje debatę, czy zezwalać na wydawane paszportów Saudyjkom bez zgody męskich opiekunów.
Zagadnienia do dyskusji ma niebawem przedstawić  Komisja do Spraw Bezpieczeństwa Rady Shura.
Jest to konsekwencja zgłoszenia do Min. Spraw Cywilnych postulatów rozwiedzionych Saudyjek i wdów domagających się, aby mogły samodzielnie zarządzać sprawami rodziny, bez zgody mężczyzny lub postanowienia sądu.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych będzie wydawać legitymacje rodzinne nie tylko mężczyznom, ale również kobietom rozwiedzionym i wdowom, przyznając im uprawnienia, które obejmują dostęp do ewidencji, rejestracji dzieci do szkół i autoryzacji procedur medycznych.
Do tej pory kobiety musiały uzyskać zgodę od rozwiedzionego męża, i stosować się do wyroku sądu, a jeżeli to się nie udało, nie mogły wykonywać żadnej z powyższych czynności.
Członkowie Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa zgodzili się również na wydłużenie ważności paszportu z pięciu lat do 10 lat do obywateli powyżej 20 roku życia.

źródło

2 komentarze:

  1. Według pierwszych informacji wygrało aż 20 kobiet..to jest niebywały sukces

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się i jest to kolejny dowód na liberalizację Arabii Saudyjskiej, czego wiele osób nie chce zauważyć

      Usuń

Szanowny Anonimowy Użytkowniku
Podpisz się proszę, imieniem lub nickiem
Miło jest wiedzieć z kim się rozmawia :)
pozdrawiamy
Paweł i Ola

PS. Z powodu tak prozaicznego, jak praca zawodowa, na Wasze komentarze odpowiadam w dni powszednie po godzinie 17:00 polskiego czasu
Za wspomniane niedogodności serdecznie przepraszam.