2/16/2013

SaudyjczycyBardzo mili, uśmiechnięci,  z doskonałymi  manierami i wielką kulturą.
Wymagają szacunku oraz respektowania ich praw i zwyczajów zdecydowanie bardziej restrykcyjnie niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni w Europie.
Fakt bycia obcokrajowcem nie jest powodem do pobłażliwego traktowania i taryfy ulgowej.
Nie spotkałem się z traktowaniem z góry, o czym słyszałem lub czytałem na innych blogach.
Może to wynikać ze środowiska w jakim pracuję - jestem jedynym Europejczykiem w firmie.
Wszyscy starają się mi nieba przychylić i są w stosunku do mnie bardzo troskliwi. 

Ich kultura wymaga przywiązywania wielkiej uwagi dla wypowiadanych słów oraz bardzo uważnego słuchania tego, co Wam chcą powiedzieć.
Nie spotkacie się tutaj z wypowiedzianą wprost krytyką Waszych niewłaściwych zachowań.
Tutaj wymaga się od Was zrozumienia aluzji, bo zwrócenie komuś uwagi jest przejawem złego wychowania.

Myślę, że najprościej będzie na moim własnym przykładzie. 
W środę, czyli ostatni dzień przed weekendem tak jak w większości dużych firm czy korporacji  na świecie obowiązuje „Casual Day” – czas mniejszej dyscypliny w ubiorze.
Mając w perspektywie wyjazd na budowę założyłem bojówki, bluzę z długim rękawem (ważne – łokcie i kolana w Arabii Saudyjskiej muszą być zakryte – tak stanowi i zwyczaj i prawo)  pojechałem do firmy zabrać resztę rynsztunku czyli Catepillary (buty) na łapy, okulary ochronne w wersji lustrzanka oraz kask. Zanim się do końca wyposażyłem spotykam mojego kolegę , który pracuje na równorzędnym stanowisku z moim.
Bo bardzo serdecznym powitaniu usłyszałem – „ O -  widzę, że się wybierasz na budowę”.
I tak umarły moje marzenia o bojówkach i bluzie w pracy w środę – mogę zdjąć marynarkę i krawat, zmienić spodnie na inne niż garniturowe, ale to już wszystko na co mogę liczyć.
Tak właśnie to działa – nikt Wam nie powie wprost: "Stary, tak nie przychodzimy do pracy mimo „casual day” – na twoim stanowisku wymagamy jednak zachowania pewnych standardów ubioru”.
I nie ma znaczenia, że pracownicy niższego szczebla nawet na co dzień chodzą w jeansach, bluzach i w klapkach.

Kobiety w Arabii Saudyjskiej są otoczone szacunkiem i troskliwą opieką, tylko okazywaną inaczej niż w naszej kulturze.
Moja firma jest bardzo liberalna jak na warunki saudyjskie – zresztą Prowincja Wschodnia jest zdecydowanie bardziej „rock&rollowa"  niż np. Riyadh.
Pracują z mami kobiety – część w wydzielonej strefie, do której faceci nie mają wstępu, ale jest także grupa kilku pań, które pracują  w sekretariatach działów i mają stały kontakt z pracownikami firmy.
Można się oczywiście grzecznie przywitać, porozmawiać chwilkę o pogodzie ale na tym doradzałbym zakończenie nieformalnych kontaktów.
Istotne jest zachowanie w windach – jeżeli windą jedzie sama kobieta lub ich grupa to raczej poczekajcie na następną windę, chyba że sama Wam zasygnalizuje, że nie ma nic przeciwko Waszemu towarzystwu.
Inaczej możecie się wpędzić w poważne kłopoty - wejście do windy mimo braku akceptacji albo wręcz zlekceważenie sygnału „nie może doprowadzić do konsekwencji karnych.
W tym przypadku prawo jest naprawdę bardzo surowe.
Kobietom w Arabii Saudyjskiej nie wolno prowadzić samochodów.
Ale patrząc na sceny na drogach wcale się nie dziwię. Odezwie się teraz we mnie męski szowinizm i narażę się wojującym feministkom, ale rozumiem i w pełni popieram Saudyjczyków ;-)

7 komentarzy:

 1. Ja bym, na Twoim miejscu, nie wsiadała do windy z kobietą, nawet jeśli pokazuje, że nie ma nic przeciwko temu ;) Lepiej dmuchać na zimne :P

  A jeśli chodzi o kobiety za kierownicą, to właśnie ich brak sprowadza kulturę jazdy na drogach do poziomu "walki o ogień" i zachowań neandertalczyków z epoki plejstocenu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iw, masz rację z windą. Na szczęście w mojej firmie pod tym względem jest tak duża swoboda. Ale fakt - w innych miejscach może być to "rydzykowne"

   Usuń
 2. Dziwne to dziwne ale saudyjki prowadzące auta w Emiratach jakoś nie mają tam wypadków. No więc męska solidarność może być, trudno z tym chyba dyskutować, ale prowadzenie samochodów po saudyjsku wyglądałoby chyba inaczej gdyby do prowadzenia zabrały się też saudyjki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodatkowy faktor zagorożenia po takich kursach jak tutaj :) Nie wiem, jak sobie radzą Saudyjki w Emiratacch, ale w Polsce kobiety prowadzą samochód na dwa sposoby: albo lepiej niż większość facetów albo tak źle, że przechodzi to ludzkie pojęcie. Tylko tych pierwszych znam kilka a tych drugich - całe mnóstwo :D
   Poza tym "sieradzki kapelusznik" też sobie radzi - gorzej z jego stylem radzą sobie inni użytkownicy dróg.
   Kobiety są zbyt cenne, żeby je zmuszać do robienia np. makijażu w tak niekomfortowych warunkach - a to kierownica przeszkadza, a to lusterko niewygodnie ustawinone. Sam znam takie agentki, więc nie mówcie mi,że przesadzam :)

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy ktoś w KSA zdarza się poruszać pieszo, czy większość Saudów jest związana ze swoim autem bardziej niźli z żoną :)
  Pytam się, bo chodząc po mieście w Polsce często boję się, czy zaraz na chodnik nie wiedzie auto, by zaparkować :( . Pomyślmy tylko...Zostać przejechanym na chodniku...W miejscu gdzie nie ma wyznaczonego parkingu.
  Co do kobiet w Saudii, które nie mogą prowadzić samochodu. Tak myślę...Może to jakaś forma obrony? W krajach zachodnich chyba już nie ma pracy za którą nie wzięłaby się kobieta w ramach feminizmu (policjantka/żołnierka/niektóre chcą pracować w kopalniach).
  Może panowie strzegą tego jak niepodległości?
  I chcą mieć jakąś kontrolę nad paniami ? Choć raz jeden :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poruszanie się pieszo jest mocno utrudnione. Po pierwsze - brak chodników. Po drugie - nawet jeśi są to przedostanie się na drugą stronę ulicy to naprawdę duuuuże wyzwanie :)

   Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych