3/26/2014

Efekt saudyzacji dla rynku budowlanego

Lokalne media podały, że ponad 50 procent małych i średnich firm budowlanych  wypadło z lokalnego rynku w efekcie  zakończonej w listopadzie ubiegłego roku legalizacji pracowników.
Okres karencji był najbardziej wyczerpujący dla firm wykonawczych, które również cierpiały na niedobór wykwalifikowanej siły roboczej.
Kilku przedsiębiorców stwierdziło, że  realnie płace wzrosły do nawet  o 200 SAR dziennie.
Wykonawcy zwrócili się do Ministerstwa Pracy, aby przyznać im pewne wyłączenia z legalizacji poprzez wydawanie tymczasowych wiz w celu zatrudniania robotników umożliwiających  realizację projektów w terminie.
Niedobór siły roboczej i stale rosnące płace pozostaną największymi wyzwaniami, przed którymi stoi sektor budowlany" – powiedział Fahad Al-Hamadi, szef Narodowego Komitetu Wykonawców w Radzie Izb Saudyjskich (CSC).
Wymienione wyżej czynniki, doprowadziły do upadku małych i średnich przedsiębiorstw, które  poniosły ogromne straty w ciągu ostatnich czterech miesięcy.
Około 60 procent firm podwykonawczych realizujących mega-projekty to małe i średnie firmy i nie są one już zdolne do sfinalizowania takich projektów właśnie z powyższych powodów.
 "Ministerstwo Pracy pozwoliło 11 firm zatrudniać robotników do realizacji projektów" - powiedział Abdullah Rudwan, szef Izby Przemysłowo-Handlowej (JCCI) w Jeddah . "Jednak firmy te nie mogły kontynuować działalność na tej podstawie. Ministerstwo Pracy miało zapewnić bezpieczeństwo dla takich firm przed uruchomieniem kampanii legalizacji w celu zapewnienia ich przetrwania. "
"Kampania przeciwko zatrudnianiu  nielegalnych pracowników w  sektorze budowlanym postawiła wykonawców  w obliczu poważnego kryzysu," powiedział Raid Al-Aqaili, członek JCCI. "
Ponadto, program nacjonalizacji Nitaqat jest trudny do zrealizowania w małych firmach, bez wpadania w żółte i czerwone strefy systemu (dla przypomnienia – żółta oznacza obowiązek płacenia podatku w wysokości 200 SAR miesięcznie od każdego zatrudnionego obcokrajowca, czerwona - zakaz zatrudniania dodatkowych obcokrajowców), ponieważ przedsiębiorstwa te są zmuszone do zatrudniania wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.
"Nowe przepisy nie wzięły  pod uwagę różnic w dochodach między dużymi i małymi firmami, co doprowadziło ponad 50 procent mniejszych przedsiębiorstw do upadku"
Tyle „Arab News”
A teraz kilka słów ode mnie. Tak naprawdę to wszyscy, łącznie z komentującymi wspomniane artykuły prasowe, już przed kampanią legalizacyjną mieli świadomość, że tak przeprowadzona reforma - słuszna i potrzebna - przyniesie ogromne straty finansowe, wzrost kosztów produkcji, usług itp. więc nie bardzo teraz rozumiem zaskoczenie, że tak się właśnie stało.
Aktywizacja zawodowa Saudyjczyków i ucywilizowanie warunków pracy jest z punktu widzenia Państwa właściwie jedynym sensownym rozwiązaniem.
Tylko z tego wynika, że dziecko z kąpielą wylano.
A widać to na każdym kroku.
Najprostszy przykład – mała „arab shwerma" od mojego przyjazdu zdrożała już dwukrotnie - raz z 8 SAR na 10 SAR, ostatnio z 10 na 12 SAR.
A jakoś nie zauważam drastycznego wzrostu zatrudnienia Saudyjczyków w firmach budowlanych (patrząc na małe firmy, czyli moich podwykonawców).

Tylko 17% Polaków nie rozważa emigracji (źródło)

6 komentarzy:

 1. W takim razie po co to zrobili ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już to opisywałem - chodzi o to, zeby Saudi ruszyli cztery litery z domów i wzięli się za robotę. Tylko im się po prostu nie chce, a pracować ktoś musi :)

   Usuń
 2. Jeśli dobrze Cię rozumiem, to teraz zaczną znowu importować pracowników ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie :) Bo samymi saudyjskimi managerami to się wiele nie zbuduje. Potrzebni sa jeszcze inżynierowie, technicy i robotnicy. A z tymi problem, szczegółnie w sektorze prywatnym. Wszyscy wolą być "na państwowym" bo i robota lżejsza, i pieniądze lepsze :)

   Usuń
 3. Ciekawa ta saudyzacja. Dotyczy wszystkich sektorow? Z tego co wiem moj przyszly pracodawca zatrudnia od cholery expatow I nadal szukaja kolejnych. A z newsow to : block visa jest,autoryzacja jest,jak dobrze pojdzie to pod koniec kwietnia melduje sie w Hail. Radek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dotyczy wszystkich nie tylko branż ale i firm. Musi być określony poziom zatrudnionych Saudi i tyle w temacie. Czy coś robią czy śpią na biurkach nie ma znaczenia:) Jakby Twoi szukali HSE Managera za dobre pieniądze to daj znać :)

   Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych