5/02/2014

Middle East Respiratory Syndrome

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w ostatni wtorek trzy nowe zgony wywołane przez  koronawirusa MERS.  Trzech mężczyzn - w wieku 56, 61 i 79 - zmarło w Rijadzie  zwiększając liczbę zgonów na te chorobę do 105.
Jednocześnie Ministerstwo  ujawniło sześć nowych zakażeń,; co zwiększyło  ogólną liczbę wykrytych  i zdiagnozowanych przypadków do 345 (stanowi to większość infekcji zarejestrowanych na całym świecie ).
Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia Adel Fakeih poinformował, że do Arabii Saudyjskiej przybyła grupa zachodnich ekspertów, którzy przez dwa dni dyskutowali w Rijadzie o możliwościach zapobiegania rozprzestrzenianiu się MERS .
Jakimi sposobami ma ten cel zostać osiągnięty - zostanie  ogłoszone w najbliższych dniach.
W chwili obecnej nie ma szczepionki ani leków przeciwwirusowych do leczenia MERS.  Jednak w badaniach opublikowanych w dwóch wiodących czasopismach naukowych  naukowcy z USA, Chin i Hong Kongu ogłosili w ubiegły poniedziałek, że znaleźli kilka tak zwanych przeciwciał neutralizujących, które były w stanie zablokować zdolność  wirusa do wiązania się z receptorami , które umżliwiają zakażanie ludzkich komórek.

Fakeih nie wyklucza, że to wielbłądy mogą  przenosić koronawirusa na ludzi, jak podobno  wykazały jakieś badania.
Radził więc, podjęcie środków zapobiegawczych, w tym używanie masek, unikanie bliskiego kontaktu z wielbłądami (biedna Ola) oraz długotrwałego  gotowania ich mięsa i mleka.
Jednocześnie przyznał, że MERS jest dużym wyzwaniem dla Królestwa .
Ministerstwo Zdrowia Arabii Saudyjskiej zaleciło MSZ przekazywanie do wszystkich krajów świata informacji, aby na Umre i Hadż nie przyjeżdżały w tym roku osoby starsze i przewlekle chore

Adel Fakeih podkreślił także znaczenie profilaktyki i powiedział, że ministerstwo uruchomiło kilka kampanii uświadamiających społeczeństwo na bieżąco o zagrożeniu MERS (nie wiem gdzie, ale żadnych plakatów czy radiowych komunikatów nie słyszałem). Powiedział, że ludzie nie powinni słuchać rad zamieszczonych na portalach społecznościowych .
źródło

6 komentarzy:

 1. Ale jaja- ja jeszcze nie zapakowalam sie do lozeczka a Wy juz musicie pracowac?
  Matko, noooo:),
  Myslalam, ze tylko Piotrus na Bali tak ma:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, kulistość Ziemi powoduje takie anomalia zegarowe :-)

   Usuń
 2. Coś czytałem o tym na teegazecie
  Moim zdaniem z tymi wirusami to jakaś dziwna sprawa
  Jak nie SARS to ptasia albo świńska grypa
  Teraz MERS
  Moim zdaniem ktoś chce zarobić na sprzedazy leków
  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie to jest mniej zgonów na MERS niż ofiar śmiertelnych wypadków drogowych z ostatnich 2 tygodni :-0

   Usuń
 3. A ja się martwiłam moim zapaleniem gardła...
  Pozdrawiam majowo, Aśka

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych