7/09/2013

Egipt – część kolejna

Pokojowa” demonstracja Bractwa Muzułmańskiego pod koszarami Gwardii Narodowej skończyła się śmiercią ponad 50 osób.
Ciekawe jest w tym jedno – dlaczego Armia oskarżana przez Bractwo o wszelkie możliwe przewiny, nie zamknęła w jakiejś lokalnej wersji Guantanamo wszystkich przywódców BM od razu po obaleniu Prezydenta Mursiego ?
No to jak to jest ?  Krwawa junta czy próba odebrania władzy człowiekowi kompletnie nieudolnemu, nie potrafiącemu rozwiązać problemów, których  rozwiązania się podjął ?
Wielu z rzekomo aresztowanych przywódców Bractwa nawołuje do wojny domowej. W Aleksandrii członkowie lub sympatycy tego ugrupowania zrzucali swoich przeciwników z dachów budynków.
Jakoś nie wierzę, że Armia, która przez cały czas drugiej części rewolucji zachowywała się nad wyraz wstrzemięźliwie nagle, z nieznanych zupełnie powodów zaczęła strzelać do pokojowej manifestacji.
Relacja, jaką uzyskałem z Egiptu jest następująca – koszary Gwardii zostały w nocy zaatakowane prze Bractwo, które liczyło na efekt propagandowy, bo życie ludzkie ma w Egipcie inną cenę niż w Europie.
I pojawiły się już głosy następnego „wielkiego demokraty”  - Prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana  w obronie obalonego Prezydenta Mursiego.
Jaki jest cel tego poparcia? Ano taki, że za rządów Prezydenta Mursiego władze tureckie podpisywały lukratywne kontrakty z Egiptem, a przy nowej władzy „to se ne vrati


Źródło

6 komentarzy:

 1. Jest coraz gorzej.....
  Polecam na youtube video z 12 letnim chlopaczkiem z Kairu, ktory potrafi wiecej i logiczniej wyjasnic niz nie jeden polityk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzis będzie kolejna część relacji a że jest co raz gorzej to fakt. Nie wiem, na co liczy bractwo, ale mają szansę skończyć tak jak w Katarze - zostali zdelegalizowani i za wszystkie zachowania godzące w stabilność państwa trafiają do więzeiń i koniec.

   Usuń
  2. Nie liczylabym na to, bractwo ma wiele milionow zwolennikoww Egipcie,zaprogramowanych na zabijanie lub umieranie w imie wlasnych (dodajmy skrajnych i zupelnie nie akceptowanych przez innych muzulmanow) przekonan. U nas sie mowi ze bedzie wojna domowa:(

   Usuń
  3. Z tymi "wieloma milionami" członków to przesada. Sympatyków - owszem, ale spora ich część po tym, kiedy nic się w Egipcie po roku nie zmieniło na lepsze, a nawet odwrotnie już taką wielką miłością do Bractwa i Prezydenta Mursiego nie pała. Dowód ? Rok temu Armia zostałaby zaatakwana przez ludzi, którzy pamiętali jej rolę podczas przeydentury Prezydenta Mubaraka. Teraz jest postrzegana jak swego czasu Armia w Turcji - jako strażnik państwa w sytuacji zagrożenia.

   Usuń
 2. Erdogan ma jeszcze pretensje do Unii Europejskiej:"Według tureckiego premiera w ostatnim czasie tylko Turcja i Katar udzieliły Egiptowi pomocy finansowej. Erdogan skrytykował Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, że pomogły dziesięciomilionowej Grecji, chociaż nadal nie może ona stanąć na nogi; natomiast Egipt ma 85 milionów ludności, tak więc UE i MFW stosują podwójne standardy - ocenił szef rządu". Czyli mam rozumieć,że teraz UE ma pompować kasę w Egipt bo tak chce pan Erdogan. A jaki UE ma w tym cel? Wspomagać brodatych panów w islamizacji Egiptu? To chyba jednak nie jest standard unijny.
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan Erdogan ma dużo do powiedzenia, a sam korzysta z pomocy GCC, w czym zawiera się cała tajemnica znakomitego rozwoju gospodarczego Turcji. Turcy nie są zwolennikami islamizacji, mają dobrą pamięć i nie pozwolą na zawrócenie z drogi Ataturka.

   Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych