11/26/2014

Iqama na 5 lat ?

Iqama na 5 lat ?
Trwają prace nad przedłużeniem ważności Iqamy na lat 5.
Ma mieć zmienioną nazwe na "Resident ID" Generał Sulaiman Al-Yahya, dyrektor generalny Wydziału Paszportowego potwierdza, ze rozważane są takie zmiany.
Podobnie jak wydłużenie ważności saudyjskich paszportów do 10 lat.
Dobrze poinformowane źródła, na które powołuje sie gazeta, twierdzą, ze zmiany takie będą wprowadzane natychmiast po zatwierdzeniu ich przez Ministra Spraw Wewnętrznych księcia Mohammeda bin Naif.
Ma to poprawić poczucie bezpieczeństwa i stabilności pracy wykwalifikowanych pracowników oraz zagwarantować inwestorom dostęp do niezbędnych kadr.
Do tej pory spora część pracowników nie chciała przyjeżdżać do Saudi ze względu na roczna gwarancje pobytu.
Mnie to cieszy z innego powodu.
O zatrudnienie się nie boję, bo póki co konkurencji lokalnej nie mam, a zagraniczna woli pracę w międzynarodowych koncernach :-D
Ale coroczne korowody z monstrualną ilością papierów, nerwówka związana z tym, czy Jasine Wielmożny HR przygotuje niezbędne dokumenty na czas są mi absolutnie nie potrzebne.
Ciekaw jestem tylko, czy pięcioletnie resident ID będą transferowalne z mocy prawa, czy będzie to zależało od dobrej woli właściciela firmy.
Bo jak się mówi "A" to trzeba powiedzieć "B"
Jak ma się poprawić konkurencyjność na rynku pracy, zwiększyć wydajność, o którą tez podobno w tym chodzi to warto by było zmusić pracodawców do większego szacunku wobec pracowników, a nie traktowania ich jako tymczasowej własności.
W firmie, gdzie pracuje, to "wolny rynek pracy" o którym z lubością wspomina Boss występuje tylko wtedy, gdy masz wybór - albo przyjąć Jego ofertę, albo wracać do kraju i od początku szukać pracy zdalnie.
Źródło: Arab News

Źródło: Arab News

4 komentarze:

 1. Podobno zmiany są zawsze dobre.Miejmy w takim razie nadzieję,że to będą zmiany na lepsze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basia czyli siwizna jest OK, a kiedyś były bujne blond kudły? :-D Mnie się osobiście bardziej podobały przed zmianami :-D

   Usuń
  2. Dla mnie jak najbardziej- to kwestia podejścia - bo to coś na co niewiele masz wpływu więc po co sobie nerwy szarpać?Pewne rzeczy po prostu ulegają zmianom i tyle. To jak TY na to spojrzysz zależy tylko od ciebie ,a może wiele zmienić w twoim własnym życiu:) Ja na pewno nie będę farbować siwych włosów -nie martwię się też zmarszczkami.Bo po co?

   Usuń
 2. No nie wiem, czy masz powód do radości. Wziąłeś pod uwagę, jakie papiery przygotuje ci dział HR gdy będzie to robił co kilka lat? Chłopaki wyjdą z wprawy, jakiej nabrali przy corocznych odnowieniach.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych