5/02/2015

Aresztowania w Arabii Saudyjskiej

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy agencje bezpieczeństwa Arabii Saudyjskiej aresztowały 93 osoby związane z Państwa  Islamskim (ISIS)  o czym poinformował rzecznik MSW gen. dyw. Mansour Al-Turki.
Bojownicy ISIS planowali ataki zarówno na obiekty prywatne jak i rządowe. Przygotowywano również samobójczy atak za pomocą samochodu - pułapki na Ambasadę USA w Rijadzie.
W taki oto sposób potwierdziły się pogłoski o czasowym zamknięciu tej placówki dyplomatycznej, o czym pisały w ostatnim czasie różne media
Siły bezpieczeństwa aresztowały też w ubiegły wtorek Saudyjczyków poszukiwanych w związku z zabójstwem na początku kwietnia dwóch funkcjonariuszy policji w Rijadzie
Jeden z nich -  Al-Anazi Nawaf, znany pod pseudonimem Burgess, został aresztowany po tym, jak policja otrzymała informację o miejscu jego pobytu na specjalny numer 990.
Drugi -  Mohammed Abu Nayan Abdulrahman, został zatrzymany podczas próby przekroczenia granicy z Jemenem
Ministerstwo wyznaczyło nagrodę w wysokości 1 miliona SAR za informacje, które doprowadzą do schwytania domniemanego wspólnika Abu Nayana.
Znaleziono również ogromne ilości materiałów wybuchowych i broni palnej w tym karabiny pochodzące z Belgii.
Kolejni aresztowani to członkowie powiązanego z Państwem Islamskim ugrupowania o nazwie "Żołnierze Kraju Dwóch Świętych Meczetów"  Komórkę stanowiło 15 Saudyjczyków dowodzonych przez człowieka specjalizującego się w przygotowywaniu materiałów wybuchowych.
Jeden z członków miał zadanie koordynować działania ugrupowania, podczas gdy inni mieli dbać o sprawy finansowe i kwestie bezpieczeństwa. Wśród członków tego ugrupowania byli też ludzie  odpowiedzialni za wydanie fatw (edyktów religijnych), uzasadniających działalność "Żołnierzy Kraju Dwóch Świętych Meczetów"

Teraz już pewnie rozumiecie, dlaczego byłem taki poddenerwowany poprzednimi komunikatami.
Coś było na rzeczy, ale jest już po sprawie (przynajmniej oficjalnie)
Natomiast nigdy wcześniej Saudyjczycy nie podawali informacji, że dzieje się coś złego a Służby Specjalne nie są w stanie „chwilowo” rozwiązać problemu lub nie jest on historią.
Źródło - Arab News
źródło

11 komentarzy:

 1. Państwo Islamskie to banda psycholi.Czas pojechać z nimi konkretnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marecek - tam jest "baba w babie i tak naprawdę nikt z wielkich tego świata nie jest za bardzo zainteresowany rozwiązaniem problemu. Zastanów się dlaczego w 1991 roku w czasie "Pustynnej Burzy" na tych samych terenach można było rozwiązać problem normalnie funkcjonującego państwa posiadającego armię i infrastrukturę. A teraz przez dwa lata jakoś się nie da

   Usuń
 2. Pewnie ładnie się nimi zajmą, tak samo jak Amerykanie czy Rosjanie, UE potrafiłaby ich tylko wypuścić po 2 latach, nie potrafią nawet cofnąć świadczeń socjalnych Pakistanom z brytyjskimi i francuskimi paszportami walczącymi w Syrii po stronie ISIS "bo to bezprawne"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sln- bo nas nie wykończą terroryści wszelakiej maści czy jakakolwiek wojna. Do tego w zupełności wystarczą : biurokraci, pożyteczni idioci i politycznie poprawni

   Usuń
 3. Te saudyjskie aresztowania zupełnie nie robią na mnie wrażenia. Tajemnicą poliszynela jest że to Saudia finansuje terroryzm na świecie pod postacią central kultury islamskiej , meczetów , różnych stowarzyszeń. Bez petrodolarów nie byłoby terroryzmu ,chodzi tylko o to żeby wszystko było pod wyłączną kontrolą Saudów jako monarchii panującej.ISIS jako kalifat jest dla nich istotnym , śmiertelnym zagrożeniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nie robić na Tobie wrażenia, ponadto możesz wierzyć, że za całym terroryzmem świata stoją Saudyjczycy.
   Ja się zastanawiam, czy nie jest to kolejna odsłona genialnego planu, który rozpoczął się w Afganistanie.
   Zaczęło się od szkolenia "nieszkodliwych" fanatyków religijnych,którzy będą walczyć z "bezbożnymi bolszewikami" Jak zwykle przy takich akcjach wszystko wymknęło się spod kontroli. I okazało się, że w ich pojęciu nie tylko bolszewicy są bezbożni. Jakby było niejasne - tak powstała Baza, lepiej znana jako Al- Kaida, co znaczy jedno i to samo.

   Usuń
 4. Ma pytanie. Tak na chłopski rozum. Bo mam zamęt w głowie. Nie jestem znawcą tematu, więc proszę o wybaczenie jeśli głupstwa będę pisał. Byłem przekonany, że skoro ISIS to wyznawcy sunnickiego islamu - to są prawdziwe pogłoski o tym, że Arabia Saudyjska ich po cichu wspiera i finansuje w celu zdobycia przewagi w rejonie nad szyickim Iranem. W jakim więc celu ISIS miałoby dokonywać zamachów na terenie Arabii Saudyjskiej i działać na jej szkodę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo proste. Kluczową sprawą jest utrzymanie władzy absolutnej przez dynastię Saudów a kalifat i kalif z ISIS jest poza kontrolą Saudów. Co więcej kalifat chce się rozszerzyć na inne państwa muzułmańskie. I to jest ten ból który kazał Saudom przyłączyć się do Amerykanów i bombardować sunnitów. Agat

   Usuń
  2. Piesek troche się zerwał ze smyczy, główny cel to bylo chyba obalenie przez bojówki sunnickie Asada w Syrii, ale nie dość ze nie wyszło, to jeszcze zaczeli się rozlewać tam gdzie kraje GCC i USA nie chcieli.

   Usuń
  3. Jabol, agat, sln - Panowie, to jeszcze nie wszystkie teorie dotyczące Kalifatu. Dodajcie jeszcze jeden element, o którym mówili mi bardzo poważni ludzie, którzy autentycznie w to wierzyli i podawali jako dowody zdjęcia i filmy, jakie można znaleźć na YT. Otóż, według nich Kalif al- Baghdadi jest ni mniej ni więcej tylko...... agentem Mossadu :-D

   Usuń
 5. Pozdrowienia z Najran !!

  http://www.aljazeera.com/news/2015/05/cloneofcloneofcoalition-considers-yemen-humanita-150506052308407.html

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych