6/10/2015

Złagodzenie przepisów dotyczących zatrudnienia pracowników zagranicznych w sektorze prywatnym

W celu ułatwienia przepływów pracowników pomiędzy tymi firmami z sektora prywatnego, które mają zbyt niski poziom saudyzacji (według klasyfikacji Nitaqat kategorie od czerwonej, przez żółtą do niskiej zielonej) wprowadzono możliwość transferu "nadliczbowych" etatów do firm, które mają zapotrzebowanie na pracowników a znajdują się w klasie wysokiej zielonej.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy Mufreja Al-Haqabani nowe zasady weszły w życie 8 czerwca, tym samym anulowane zostały wszystkie poprzednie decyzje ministrów w tej sprawie.
Transfery te mogą odbywać się jedynie za zgodą obecnych pracodawców i pracobiorców, ale pod warunkiem posiadania przez nich ważnej Iqamy.
Pracodawcy nie będą również mogli przenieść pracowników lub ich pozwolenia na pracę, jeżeli dokumenty nie zostały odnowione w ciągu trzech miesięcy po przybyciu do Saudi.
Wcześniejsze ograniczenia dotyczące przedsiębiorstw o niskim poziomie saudyzacji były bardzo restrykcyjne. Między innymi zabraniały transferów sponsoringu oraz zmieny zawodu przez pracownika.
Oznacza to, że jeżeli ktoś był zatrudniony jako stolarz czy malarz i na takie stanowisko była wystawiona wiza oraz Iqama nie mógł zostać np. kierowcą czy operatorem ciężkiego sprzętu bo wymagało to zmiany Iqamy. Bez zmiany deklarowanego zawodu nie zostawał dopuszczony do egzaminów niezbędnych do potwierdzenia kwalifikacji.
Firmy o niskim współczynniku saudyzacji dodatkowo nie miały możliwości zatrudniania nowych pracowników.

Program Nitaqat został wprowadzony w 2011, żeby wymusić na firmach prywatnych zatrudnianie Saudyjczyków oraz zapobiegać nadmiernemu napływowi pracowników zagranicznych. Jednak w niektórych branżach, zwłaszcza w sektorze budowlanym firmy skarżyły się, że nie są w stanie sprostać wymogom kwot saudyzacyjnych.
Firmy z tego sektora twierdziły, że saudyjscy pracownicy nie chcą przyjąć tych miejsc pracy oraz że to był powód wielu opóźnień oraz wstrzymania realizacji projektów zarówno prywatnych jak i państwowych.
źródło - Arab News

1 komentarz:

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych