10/15/2015

Saudyjska ropa w Polsce

"Rosja uważa wejście Arabii Saudyjskiej na rynek naftowy Europy za wyzwanie.
Rynki naftowe są globalne. Każdy kraj ma prawo sprzedawać dokąd zechce. Toczy się ostra konkurencja. Widzimy, że Arabia Saudyjska realizuje swoją strategię uczestnictwa w konkurencji na rynku naftowym. Wszyscy powinni być gotowi" - stwierdził minister energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksandr Nowak, którego cytuje agencja Reutera w swym serwisie rosyjskojęzycznym.
Poprzedniego dnia agencja przekazała wypowiedź prezesa koncernu naftowego Rosnieft Igora Sieczyna, który oznajmił, że Arabia Saudyjska, największy producent ropy naftowej na świecie, rozpoczęła dostawy surowca do Polski przez port w Gdańsku.
Igor Sieczyn, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników prezydenta Władimira Putina i szef Rosnieftu, największego koncernu naftowego w Rosji zarzucił Saudyjczykom stosowanie dumpingu cenowego.
Sieczyn nie sprecyzował, jaka była wielkość dostaw saudyjskiej ropy do Polski, gdzie konkuruje ona z surowcem z Rosji. Zauważył jedynie, że cena arabskiej ropy jest niższa od ceny rosyjskiego gatunku Urals
Źródło Reutera przekazało, że Polska odebrała co najmniej trzy partie saudyjskiego surowca; pierwszą - 21 września.
Agencja odnotowała, że ropa z Arabii Saudyjskiej pojawiła się w Unii Europejskiej na tle coraz większych rozbieżności między Moskwą i Rijadem w sprawie Syrii, gdzie Rosja atakuje z powietrza powstańców, popieranych przez USA i Saudyjczyków.

źródło


Skrót artykułu opublikowanego na Money.pl
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych