wczoraj (czyli poniedzialek) byl obchodzony jako Eid Al-Fitr - czyli swieto dziekczynienia po zakonczniu Ramadanu. W tym dniu muzułmanie w atmosferze radości odwiedzając się nawzajem, pozdrawiają słowami "id mubarak", składają sobie życzenia i obdarowują prezentami. Jest to dzień radości, modlitwy, wzajemnego pojednania i dziękczynienia Bogu za przeżycie czasu świętego postu i przebaczenie grzechów. Jest to również dzień społecznej solidarności. Ci, których na to stać, winni w tym dniu wesprzeć potrzebujących, aby i oni mogli mieć udział w radości tego świątecznego dnia. (z wikipedii)
na zywo wyglada to tak, ze okolo 20:00 w nocy poprzedzajacej (czyli w tym roku bylo to w nocy z niedzieli na poniedzialek) astronomowie szukaja ksiezyca. Jak zobacza sierp ksiezyca, to informacja jest podawana do meczetow I nie ma juz tej nocy - zwyczajowych ramadanowych nocnych modlitw okolo 1 w nocy). Rano w Eid jest juz radocha podawanie sobie reki, sciskanie sie, czestowanie kawa I slodyczami. Generalnie coraz wiekszy ruch jest obserwowany po poludniu - muzulmanie sa jeszcze przestawieni na nocy, ramadanowy tryb zycie. Ale w Eid mozna juz jesc w ciagu dnia, pic wode I tak dalej. W Rijadzie, miasto jest rozswietlone swiatecznymi iluminacjami, a wieczorem sa fajerwerki. Mi to przypomina troche nasze Boze Narodzenie.
A my Wam życzymy Hari Raya, z Malezji. Tutaj pod tym hasłem kończą Ramadan. A my niestety wracamy do domu.
OdpowiedzUsuńŻyczenia "Selamat Hari Raya Idul Fitri 1435" z okazji zakończenia Ramadanu z Indonezji.
OdpowiedzUsuńMarek-Jakarta
Dziękujemy i wzajemnie :)
OdpowiedzUsuń"Z okazji zakończenia Ramadanu życzymy Wszystkim Eid Mubarak" .... czyli czego? :)
OdpowiedzUsuńDaria
W dosłownym tłumaczeniu to oznacza błogosławionych swiąt, a Wielbłądom chyba chodziło o te świeta po Ramadanie
Usuńwczoraj (czyli poniedzialek) byl obchodzony jako Eid Al-Fitr - czyli swieto dziekczynienia po zakonczniu Ramadanu.
UsuńW tym dniu muzułmanie w atmosferze radości odwiedzając się nawzajem, pozdrawiają słowami "id mubarak", składają sobie życzenia i obdarowują prezentami. Jest to dzień radości, modlitwy, wzajemnego pojednania i dziękczynienia Bogu za przeżycie czasu świętego postu i przebaczenie grzechów. Jest to również dzień społecznej solidarności. Ci, których na to stać, winni w tym dniu wesprzeć potrzebujących, aby i oni mogli mieć udział w radości tego świątecznego dnia. (z wikipedii)
na zywo wyglada to tak, ze okolo 20:00 w nocy poprzedzajacej (czyli w tym roku bylo to w nocy z niedzieli na poniedzialek) astronomowie szukaja ksiezyca. Jak zobacza sierp ksiezyca, to informacja jest podawana do meczetow I nie ma juz tej nocy - zwyczajowych ramadanowych nocnych modlitw okolo 1 w nocy). Rano w Eid jest juz radocha podawanie sobie reki, sciskanie sie, czestowanie kawa I slodyczami. Generalnie coraz wiekszy ruch jest obserwowany po poludniu - muzulmanie sa jeszcze przestawieni na nocy, ramadanowy tryb zycie. Ale w Eid mozna juz jesc w ciagu dnia, pic wode I tak dalej.
W Rijadzie, miasto jest rozswietlone swiatecznymi iluminacjami, a wieczorem sa fajerwerki.
Mi to przypomina troche nasze Boze Narodzenie.
Pozdrowienia z Rijadhu,
Dziękuję za dzielenie się takimi informacjami, właśnie tego potrzebowałam... Dziękuję
Usuń