7/29/2015

WHO ostrzega: nie pijcie moczu wielbłądów

Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega, żeby w ramach zapobiegania rozprzestrzenianiu się MERS nie pić mleka i moczu wielbłądów. Wbrew pozorom to żaden absurd.
"W celu uniknięcia zakażenia wirusem należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Ludzie powinni unikać picia surowego mleka wielbłądów i wielbłądziego moczu, a także nie spożywać mięsa, które nie zostało właściwie ugotowane" czytamy w zaleceniach opublikowanych na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Choć pozornie zalecenie powstrzymywania się od picia wielbłądziego moczu brzmi absurdalnie, w rzeczywistości chodzi o poważne zagrożenie. W niektórych rejonach Bliskiego Wschodu taka praktyka nie należy do rzadkości. Jak przypomina "Foreign Policy", mieszkańcy części Półwyspu Arabskiego wierzą, że mocz wielbłąda ma lecznicze właściwości. Przekonują, że prorok Mahomet radził swoim zwolennikom picie niezwykłego specyfiku w przypadku niektórych chorób.
W sierpniu 2013 r. dziennikarz kanadyjskiego magazynu "Vice" spróbował tego niekonwencjonalnego "leku" w Jemenie, gdzie - jak zauważa - choć brakuje statystyk, zawsze można spotkać ludzi, którzy "piją to jako lekarstwo na wszelkie dolegliwości". Dodaje, że salony piękności używają go jako leku na wypadanie włosów, bywa nawet, że jest przepisywany przez lekarzy. Także w Arabii Saudyjskiej informacje o cudownych właściwościach wielbłądziego moczu traktowane są zupełnie poważnie - w 2013 r. saudyjscy naukowcy z uniwersytetu w Dżeddzie ogłosili, że jeden z jego składników może pomóc w leczeniu raka.
Reporter "Vice" tak opisywał własne doświadczenia z tym specyfikiem:
"Smak ciepłego moczu jest - jak należałoby się spodziewać - obrzydliwy. Jednak zmieszany z wielbłądzim mlekiem - jak mają tu w zwyczaju robić - jest jeszcze gorszy. Pozbycie się z ust piżmowego posmaku, rozprzestrzeniającego się od pierwszego łyku, jest po prostu niemożliwe".
Źródło
Źródło
źródło

6 komentarzy:

 1. Ten mocz to chyba nie jest to, co najbardziej lubię.
  lulu

  OdpowiedzUsuń
 2. A gdybym ją przyprawiła wspomnianym moczem ????????
  lulu

  OdpowiedzUsuń
 3. Picie wielbłądziego moczu to dla mnie nowość. Serio, nigdy o tym nie słyszałam! :o

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak widać..... "dziwny jest ten świat", że tak zacytuję klasyka

   Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych