8/28/2015

Kobiety mają głos

12 grudnia 2015 roku po raz pierwszy w Arabii Saudyjskiej kobiety będą mogły zarówno głosować jak i startować w wyborach samorządowych.
Ponadto do Majlis al-Shūra al-Saʿūdiyy (Rada Shura - zgromadzenie doradcze) dołączy 30 kobiet, będą więc one stanowić 20 % składu Rady.
Dla porównania bierne i czynne prawo wyborcze kobiety uzyskały w Polsce 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, czyli....  niemal 100 lat wcześniej.
I pewnie moglibyśmy się chełpić, jakaż to postępowa jest nasza Ojczyzna, gdyby nie fakt, że Arabia Saudyjska jako państwo istnieje od.....  1932 roku
Z ciekawostek w leżącym przecież w Europie Liechtensteinie kobiety mogą głosować od.... 1984 roku, a w Szwajcarii od 1971 roku, przy czym w kantonie Appenzell Innerrhoden – dopiero od 1990 roku.
Jakoś jednak nie słychać, aby ktoś zarzucał Szwajcarom brak demokracji, co w stosunku do Arabii Saudyjskiej zdarza się nad wyraz często :)

18 komentarzy:

 1. Może teraz pora ma prawa jazdy? Jakoś inne kraje GCC nie miały z tym problemu

  OdpowiedzUsuń
 2. O tak ! Jak można Saudi zarzucić brak demokracji ? Przecież to kopia Szwajcarii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jacyż my jesteśmy zgodni, zwłaszcza, jeśli interlokutor jest...... anonimowy :P

   Usuń
  2. No dobrze . Jestem Gall Anonim. Czy to coś zmienia w stwierdzeniu że Saudia to demokratyczna kopia Szwajcarii ? Gall Aninim

   Usuń
  3. Saudi nigdy nie była i raczej nie szybko (o ile w ogóle) będzie monarchią parlamentarną. Dlaczego demokracja w naszym rozumieniu nie jest najlepszym rozwiązaniem dla Saudi wyjaśnił Ci to już doskonale sln.
   Ps. Konfederacja Szwajcarska jest republiką z doskonale rozwiniętą demokracją bezpośrednią stawianą innym za wzór. Co absolutnie nie przeszkadzało Szwajcarom udzielić prawo wyborcze kobietom w 1971, co wśród lewaków powinno wywołać prawdziwą histerię.

   Usuń
 3. Wszystkie kraje GCC to reżimy autorytarne i ciężko z tym polemizować. Najmniej Kuwejt, najbardziej KSA.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno też polemizować z danymi o prawach wyborczych kobiet w Europie. Jako ciekawostkę podam jeszcze, że po raz pierwszy na świecie stanowisko premiera kobieta objęła 1 960 roku na Sri Lance, a przecież to "trzeci świat"
   Arabia jest monarchią absolutną i trudno w tym wypadku oczekiwać, że z dnia na dzień wprowadzi demokrację w naszym rozumieniu tego słowa. Nie mniej jednak zmiany następują tam bardzo szybko.
   Ps. Jako kobieta uważam, że niektóre z tych zmian niebawem zostaną, przez kobiety mocno skrytykowane, ale to już temat na inny post :)

   Usuń
 4. Jasne, zreszta nie uwazam aby demokracja na Bliskim Wschodzie była szczególnie dobrym rozwiązaniem (przynajmniej póki co) czego przykłady już widzieliśmy w ostatnich latach. Silna monarchia trzyma w ryzach państwowość Arabii Saudyjskiej - jest to państwo na tyle młode, że moim skromnym zdaniem mogłoby się rozpaść na kawałki podobnie jak Libia gdyby zabrakło rządów silnej ręki. Zatem nie mówię że monarchia jest zła, bo póki co jest tam jedynym sensowym wyjściem. Jak to się bedzie rozwijać za lat 10, 15, 25, 50, 75 ciężko wróżyć i wyrokować. Póki co również ortodoksyjny wahhabizm to jedno ze spoiw tego państwa stąd pod względem rygoru islamistycznego ten kraj to troche kosmos nawet w porównaniu z konserwatywnym Katarem (gdzie jednakże abaja dla expatek nie jest przymusowa, gdzie kobiety mogą jeździć autami, gdzie w wydzielonych miejscach można kupić alkohol, gdzie nie praktykuje się kary śmierci za apostazję, gdzie istnieją kościoły chrześcijańskie itp)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic dodać nic ująć - perfekcyjna ocena sytuacji

   Usuń
  2. Też się zgadzam z sln. Od siebie dodam że w demokracji rządzą prawa człowieka a w islamie prawa Allaha i dlatego islam jest i zawsze będzie niekompatybilny z cywilizacją Zachodu .Muzułmanie się nie integrują . Obecna fala emigracji na zawsze zmieni Europę którą znamy i która była naszym domem. Agat

   Usuń
 5. Tylko ze wiesz, no Szwajcaria nie jest autorytarna religijna monarchia z prawem opartym na szariacie.
  W Szwajcarii kobieta nie potrzebuje zgody mahrama na to, zeby moc pracowac, studiowac, podrozowac. W Szwajcarii nie ma kary smierci za ateizm (w 13 krajach swiata jest, I wszystkie sa to kraje muzulmanskie, w tym KSA). W Szwajcarii nie ma segregacji plci. W Szwajcarii glos kobiety (jako swiadka) liczy sie w sadzie tak samo, jak glos mezczyzny; W Szwajcarii kobieta moze prowadzic samochod oraz nie jest karana za seks pozamalzenski.
  Mam dalej wymieniac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Futrzaku gdzieś czytałem wypowiedz jakiegoś saudyjskiego duchownego w sprawie prowadzenia samochodu przez kobietę.
   Powiedział że to szkodzi na jajniki
   No cóż jaki kraj taki Macierewicz

   Usuń
  2. Widzisz, tam tak musi być. W 1979 roku w Iranie rewolucja zmiotła postępowego (z punktu widzenia Zachodu) szacha i nawet Amerykanie nie byli w stanie dalej utrzymać go na tamtejszym stołku. Jednocześnie kilka miesiecy pozniej, w tym samym roku w Saudi grupa islamistów zajęła meczet w Mekce (to mniej znany fakt - tu artykul: https://en.wikipedia.org/wiki/Grand_Mosque_seizure ) twierdząc że KSA jest zbyt postępowe co bije w tradycyjne wartości islamu. I co tu zrobić na miejscu władcy? Po częsci dlatego w Zatoce mamy to co mamy. Szybkie dążenie do państwa świeckiego nie do końca zdaje sprawdzian na Bliskim Wschodzie. Temat rzeka.

   Usuń
  3. Po złych doświadczeniach "arabskiej wiosny" wydaje się że jedynym co te kraje może utrzymać we względnym pokoju jest oświecona dyktatura. Zrozumieli to Egipcjanie obalając Mursiego pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta , który dążył do władzy absolutnej. Najpierw była wielka radość z obalenia Mubaraka i nadzieje na demokracje, potem ogromne rozczarowanie i ponowny przewrót. agat

   Usuń
 6. Jak czuje sie kobieta z kraju Unii Europejskiej w Arabii?

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem, jaki cel jest porównywanie Szwajcarii i KSA, chyba taki, by pokazać, że kobiety wszędzie mają przechlapane, wszędzie uznawane są za głupsze i gorsze. Z racji płci.
  Karola

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych