10/03/2015

Fakty dotyczące Libii Kaddafiego

Doskonale zapewne wiecie co dzieje się obecnie w Libii, ale może warto przytoczyć trochę informacji o tym, jak funkcjonował ten kraj pod rządami Muammara Kaddafiego.
Poniższe zestawienie opracował Rafał Betlejewski. Myślę, że warto się nad tym zastanowić, zwłaszcza porównując Libię "wczoraj i dziś"
pozdrawiam
Ola

Fakty dotyczące Libii Kaddafiego:

 • Nie było rachunków za prąd, który był darmowy dla wszystkich mieszkańców.
 • Udzielanie pożyczek nie było biznesem, libijskie banki były własnością państwa i udzielały pożyczek nieoprocentowanych
 • Jeśli Libijczyk po obronie dyplomu nie był w stanie znaleźć zatrudnienia, państwo wypłacało mu przeciętną pensję w zawodzie danej osoby, do czasu znalezienia zatrudnienia.
 • Libijczycy, którzy chcieli zająć się uprawą roli, otrzymywali ziemię, dom, sprzęt, nasiona oraz żywy inwentarz na rozpoczęcie działalności
 • Kaddafi zrealizował największy na świecie projekt irygacyjny, zwany Wielką Sztuczną Rzeką, składający się z sieci rurociągów oraz studni; dostarczający wodę pitną z podziemnych warstw wodonośnych na Saharze do miast na wybrzeżu kraju. Wielka Sztuczna Rzeka jest uważana za największą na świecie podziemną sieć rurociągów i największy projekt inżynieryjny, jaki kiedykolwiek został zrealizowany. Składa się na nią 1300 studni o głębokości od 80 do 400 metrów, które dostarczają dziennie łącznie ok. 3 milionów m³ wody pitnej do Trypolisu, Bengazi, Syrty i innych miast Libii. Mu’ammar al-Kaddafi określił projekt mianem ósmego cudu świata.
 • Prawo do mieszkania w Libii uznawane było za prawo człowieka. W Zielonej Książeczce autorstwa Kaddafiego pisał on: „Mieszkanie jest podstawową potrzebą jednostki i rodziny, wobec tego nie może ono stanowić cudzej własności”.
 • Wszyscy nowożeńcy otrzymywali od rządu 60 tys. dinarów (50 tys. dol.) na zakup swego pierwszego mieszkania i stworzenie rodziny.
 • Matka, która urodziła dziecko otrzymywała 5 tys. dol.
 • Rząd dofinansowywał 50% ceny zakupu samochodu.
 • Cena benzyny: 0,14 dol./litr
 • Edukacja i służba zdrowia były bezpłatne
 • Jeśli dany zabieg nie mógł być zrealizowany w Libii, rząd finansował koszty zagraniczne, włącznie z podróżą i pobytem.
 • 25% Libijczyków posiadało wykształcenie wyższe. Przed panowaniem Kaddafiego jedynie 25% potrafiło czytać i pisać (dziś 87%).
 • Libia nie miała żadnych zagranicznych długów, posiadała natomiast rezerwy w wysokości 150 mld dol.
źródło

16 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. tak, szczególnie w oczach tych, których interesom zagrażał

   Usuń
 2. napisalam komentarz !gdzie on sam wpis brzmi nie prawdopodobnie !tak bylo ?pozdrawiam p.Gosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że nie bardzo rozumiem co chciałaś powiedzieć

   Usuń
  2. Spiesze wyjasnic !!!czasy w Libii ZA Kaddafiego to co napisalas/les to byl Raj wiec kto chcial to zmienic???????????napisalam kometarz i go nie ma!!!! widocznie go nie wyslala ,tak mysle ) czy wszystko juz jasne?pozdrawiam p.Gosia

   Usuń
 3. Te "fakty" krążą w wersji angielskiej po internecie przynajmniej od 2011, tutaj jest odpowiedź na te pytania
  http://www.democraticunderground.com/discuss/duboard.php?az=view_all&address=439x2179639
  problem jest taki, że ani w jednej wersji ani w drugiej nie ma linków potwierdzających te fakty, ani nie są one opisane na żadnym godnym zaufania portalu.
  Pozdrawiam
  Asia

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja pamiętam jak w "zaprzyjaźnionym" kebabie, gdzie pracownik (kojarzył mnie) był Libijczykiem. Kiedyś właśnie nawiązałem do tematu Kadafiego mówiąc w kontekście tego, że był w porządku i były te wszystkie benefity (bo też o tym czytałem) to pracownik BARDZO się zezłościł - do takiego stopnia, że nie kontynuowałem dalej tego tematu. Jedyne co mogę potwierdzić to dopłaty do samochodów. Mieszkając w Tunezji jeździli oni dobrymi samochodami i rodowity Tunezyjczyk sam mówił mi o tych dopłatach. Może kiedyś będę miał okazję rozmawiać z kimś z Libii to zweryfikuje to, ale po ostatnim razie jest to dla mnie ostrożny temat. :)
  Ale dla mnie osobiście wszystkie dziwne rzeczy, które dzieją się na bliskim wschodzie i w Libii to jeden wielki przekręt... Tak jak teraz w Syrii - gaz, Nabucco, Stream 2 itd..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam takie niejasne przeczucie, że tam to jest niezła "matrioszka" i wcale tu nie nawiązuje do tego, że rosyjski pułk lotniczy i mieszany batalion osiągnął w kilka dni więcej, niż Amerykanie za 500 baniek $ + koszty nalotów własnych i koalicji. Oni za te pieniądze wyszkolili podobno... pięciu albo i nawet sześciu kolesi, co potwierdził Biały Dom. Nie wiem, co potrafią ci goście, ale pewnie Rambo to przy nich pętak. Pewnie się jeszcze rozkręcają, ale jak Rambo sam wygrał w Afganistanie to w pięciu zrobią porządek w Syrii nie dłużej niż w dwa tygodnie

   Usuń
 5. Mam kumpla z Libii, ktory wlasnie potwierdzil te wszystkie ulgi i dodal pare dodatkowych, ktorych jednak nie zapamietalam... dodam jeszcze tylko, ze jesli Libijczyk chcial studiowac na obojetnie jakim uniwersytecie na swiecie to Libia oplacala studia i wyplacala co miesiac jeszcze pieniadze na zycie... w ten sposob moj kumpel przyjechal z Libii do Kanady za pieniadze Kaddafiego i jeszcze raz w roku w wakacje mial oplacany bilet lotniczy z Kanady do Libii i z powrotem, aby odwiedzic rodzine... nie chwalil Kaddafiego, ale ulgi potwierdzil.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli kolejny argument na "tak" ale bez twardych danych. Cóż - przyjdzie nam żyć z tym, że bierzemy coś na wiarę, korzystając z nieformalnych źródeł. Pewnie nie wszystkim jednak się tam podobało, bo jakoś szybko udało się stworzyć koalicję, która obaliła Kadafiego. Tylko jak na razie, poza tym, że rozpieprzyli całkiem sprawnie działające państwo nic lepszego nie są w stanie zaproponować zwyczajnym Libijczykom

   Usuń
 6. a teraz mają tam demokrację, prawa człowieka i wszyscy są szczęśliwi, zwłaszcza ci, którym udało się spieprzyć do Europy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak ta demokracja i prawa człowieka dalej się będątak szerzyć, to my niebawem będziemy musieli spiep..... ć do Chin :D

   Usuń
 7. "Nie było rachunków za prąd, który był darmowy dla wszystkich mieszkańców." A czy wszyscy mieszkańcy ten prąd posiadali czy tylko niektórzy?
  Daria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Libia przed wojną to był kraj na poziomie Arabii Saudyjskim albo prawie takim. Spórz na mapkę HDI (Human Development Index) z 2007 roku, Libia to jedyny wowczas kraj na zielono na kontynencie afrykanskim: https://nitawriter.files.wordpress.com/2008/01/wiki2.jpg

   Usuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych