10/26/2015

Imigranci – czyli moja neverending story

Po przeczytaniu reportażu Pana Marcina Kąckiego „Białystok – biała siła czarna pamięć”, którego recenzję znajdziecie tutaj - klik, klik  naszło mnie znowu na rozważania o imigrantach.
Wiem, że niedługo pomyślicie, że ze mnie jest taki szeregowy Kowalski z dowcipu, któremu się wszystko dupą kojarzy, a mnie z imigrantami.
Ale spróbujcie przeczytać ten tekst i wtedy ocenicie, czy tak faktycznie jest.
Tak więc, Pan Marcin zaczął się zastanawiać, dlaczego w Białymstoku zapomniano o czasach przedwojennych i wielokulturowości tego miasta.
Tylko ta wielokulturowość nie funkcjonowała jak w sielance typu „Laura i Filon”.
Autor porównuje tę niepamięć z historią mojej ukochanej Łodzi, gdzie podobno ze względu na to, że miasto większe poradziliśmy sobie z podobnymi problemami wzorowo i pamiętamy o wybitnych Polakach pochodzenia żydowskiego.
Owszem, kochamy Tuwima, Brzechwę czy Leśmiana.
Pamiętamy o Arturze Rubinsteinie i chwalimy się nim wszem i wobec.
Jednakże byli to Żydzi spolonizowani, których w większości z ich żydowskimi korzeniami łączyły…  tylko korzenie.
I wracając do motywu przewodniego – imigracji.
Zobaczcie następujący fenomen.
Żydzi w Polsce mieszkali kilkaset lat. Załóżmy że początek poważnego osadnictwa żydowskiego będziemy datować na wiek XIV i objęcie Żydów opieką przez Kazimierza Wielkiego.
Czyli jakby nie patrzeć- asymilacja powinna być absolutna i całkowita na przestrzeni ponad 600 lat.
Tylko Żydzi wcale nie chcieli się asymilować,  byłby to koniec narodu żydowskiego.
Nie posiadając własnego państwa musieli przetrwać, gdziekolwiek się nie znaleźli i zachować swoją kulturę tradycję i religię.
Absolutnie nie winię ich za taką postawę a i jestem pełen podziwu dla determinacji oraz przeciwstawienia się pokusom łatwiejszego życia jako chrześcijanie (fragment III Statutu Litewskiego z 1588 roku „jeśliby Żyd który albo Żydówka do wiary chrześcijańskiej przystąpili, tedy każda osoba i potomstwo ich, za szlachcica poczytywani być mają” – nie oznaczało to przyjęcia do stanu szlacheckiego, ale znacznie podnosiło stan społeczny).
Idąc dalej tym tropem rozumowania - jeżeli przez kilkaset lat nie udało się zasymilować Żydów. Jeżeli Niemcom nie udało się zasymilować Turków przez kilkadziesiąt lat od przybycia pierwszych robotników do RFN w październiku 1961 r. i wyperswadować im co najmniej niestosowności „zabójstw honorowych"  w kraju o nieco innej kulturze i sposobie rozwiązywania takich problemów to niby jak ma się udać akurat teraz ???
Jaka jest aktualnie gwarancja, że przybysze z krajów takich jak Erytrea, Afganistan, Irak czy Syria, ale przybywający w ilościach „hurtowych” (bo przy mniejszych nie ma problemu tworzenia gett, ale takich z własnego wyboru, a nie z przymusu)  nie będą postępować tak, jak postępowali do dzisiaj przybywając do Wielkiej Brytanii, Francji czy wymienionych wcześniej Niemiec ?
Dlatego jestem więcej niż sceptyczny co do pomysłu obowiązkowego kontyngentu imigrantów i mam nadzieję, ze w miarę sprawnie wykazałem dlaczego.

nie chcę skończyć jak Apacze.....
Polecam od 7:28 sekundy23 komentarze:

 1. Otóż to! Ja też w to nie wierzę.I przypuszczam każdy człowiek ,który myśli zdroworozsądkowo. Po tych wyborach teraz w Polsce i tej całej komedii z asymilacją uchodźców czy imigrantów (już wszystko jedno jak ich nazwiemy wszyscy wiedzą o kogo chodzi) zaczynam totalnie tracić nadzieję na powrót do Polski ,bo nie wiem czy warto takie cyrki się teraz dzieją.Naprawdę zaczynam się bać tego co przyniesie przyszłość.Mam w Polsce rodzinę i jak pomyślę co tam się wyprawia to mi słabo.I tym razem chyba naprawdę ten strach zaczyna mieć uzasadnienie w rzeczywistości.Czemu tak mało ludzi otwiera oczy i nie przygląda się faktom?

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomóc ludziom w potrzebie należy jednak obecne plany i sposób w jaki rządzący starają sobie radzić z tą sytuacją jest niewłaściwy i widać gołym okiem, że problem ich przerósł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiesz, przeczytałam na jednym tchu, bo tak się u siebie czyta czy się chce czy nie. Nabieram powietrza, i mogę odpowiedzieć.
  I faktycznie jak przysłowiowej krowie wyklarowane dużymi literami.
  Logika ( uwaga uwaga dla wszystkich którzy myślą iż kobiety jej nie posiadają, owszem posiadają!)
  sama podpowiada że nie jest to z pewnością dobry zamysł. Zamysł przerósł możliwości, my społeczeństwo polskie w większości mówimy głośno NIE, jedni to popierają a inni jak USA opisują nas negatywnie. A ja myślę, ba, jestem przekonana że Norwedzy też są przeciw i tolerancyjni Szwedzi i Niemcy również - jednak głośno nie krzyczą, bo nie wypada?

  Zgadzam się z Twoją postawą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *... bo tak się u Ciebie czyta - miało być

   Usuń
 4. Europa ma ogromny problem porównywalny tylko z II wojną światową choć nie wszyscy to głośno przyznają. Mamy do czynienia z najazdem i podbojem islamskim. Nawet gdyby w Syrii zapanował pokój to większość już z Europy nie wyjedzie, tak jak Turcy nigdy nie opuścili Niemiec. Nie zintegrują się , prędzej będą chcieli upodobnić nowe ziemie do swoich ojczyzn i tym różnią się od Żydów. Żydzi NIGDY nie narzucali swojej religii , zwyczajów , kultury tubylcom , muzułmanie wręcz przeciwnie , każdy sposób konwersji na islam łącznie z karą śmierci jako sposobu zastraszenia był i nadal jest dobry.Sprawa jest na tyle poważna że do Europy w przyszłym roku przyjedzie ok. 5 -6 mln, wyznawców tej agresywnej totalitarnej ideologii regulującej wszystkie aspekty życia łącznie z religią. Właściwie można powiedzieć że nic nie powstrzyma tego najazdu oprócz użycia siły. Taka jest prawda. Agat

  OdpowiedzUsuń
 5. Turcy w Niemczech nigdy nie byli uchodźcami. To po pierwsze.
  Przyjechali do pracy na zaproszenie Niemców i zostali, bo tak było Niemcom wygodniej. Nikt ich nie próbował integrować.

  Nie ma w moim słowniku określenia na kogoś, kto nie chce udzielić schronienia przed wojną. To po drugie.
  przypominam za to o 2,5 mln Polaków, którzy jako uchodźcy oposcili nasz kraj. A ja za cholerę nie przypomina sobie w Polsce wojny w latach 80. Może coś przespalam?

  Przypominam wszystkim, że na wschodzie mamy Putina a za chwilę pewnie jakiegoś innego psychopate. I niewykluczone, że albo bedziwny miEli miliony Ukraińców u siebie, albo będziemy musieli zabierać d..e w troski i wiać. To też całkiem realny scenariusz. To po czwarte.

  Co do próby dominacji przybyszów: sporo na ten temat mają do powiedzenia Indianie północno- i południowo amerykańscy, australijski Aborygeni i wlaściwie wszyscy, którzy miEli nieprzyjemności kontaktu z Białym. Skąds się wzięło bogactwo Europy ! Z którego i my korzystamy. To po piąte.

  Znam rodzinę z Serbii, która od 13 lat nie ma statusu uchców w Niemczech, a żyje sobie wygodnie. Łącznie z tym, że państwo opłacalo przedszkola dla dzieci. Takich ludzi są tam tysiące. Tysiące kolejnych emigrantów zarobkowych próbuje się do Europy dostać. To bezwładności biurokratyczny w dużym stopniu utrudnia opanowanie sytuacji.

  Poza tym warto uświadomić sobie, że fakt kolorowania Europy, to w dużej mierze jest pokłosiem kolonializmu, jak w Hiszpanii, Francji, Portugalii i UK. Uchodźców wojennych - poz tym kryzysem - wcale nie ma tak dużo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdą jest że Turcy przyjechali po wojnie do Niemiec, do pracy na zaproszenie władz. Zbyt dużo Niemców poległo w czasie wojny, by można było kraj odbudować, ale prawdą jest że władze miały nadzieję iż Turcy po zarobieniu sporych pieniędzy wyjadą.Tak się nie stało , ściągnęli swoje rodziny i stali się Niemcami z równoległą kultura islamską. Obecnie ci co płyną do Europy nie są uchodźcami a najeźdcami , w Turcji, Jordanii, Libanie nie toczy wojna, są tam bezpieczni . Ten exodus jest ściśle zaplanowany i konsekwentnie realizowny..Dlaczego nie idą do Saudii, przecież to zaledwie 150 km na południe i ten sam krąg kulturowy . W gronie tych tzw " uchodźców" są Senegalczycy, Pakistańczycy, Afganistańczycy,Somalijczycy , Palestyńczycy, ludzie z Kosowa, Gambii, jacy to uchodźcy i dlaczego zniszczyli swoje dokumenty ? Żeby nie można ich było zidentyfikować ? Idą przez Europę jak zdobywcy , sami wybierają sobie kraje gdzie chcą się osiedlić, nie respektują żadnych europejskich granic , nie pozwalali się zidentyfikować odciskami palców. To są biedni uchodźcy ? Młodzi silni mężczyźni a jest ich 75 % którzy zostawili starych kobiety i dzieci na pastwę losu ? Następna sprawa to często wypominana nam polska emigracja. Czy przypadkiem nie wynikała ona z powojennej zdrady Zachodu i oddania nas w łapy Stalina ? W 1981 w Polsce wprowadzono stan wojenny , można było się spodziewać wszystkiego, łącznie z bratnią pomocą z Wschodu jakiej doświadczyli Węgrzy w 56, radzę poczytać pani Jolu. Dodam że Polacy jako emigracja 1945 i 1980 nie byli roszczeniowi , nie dążyli do tworzenia równoległych społeczeństw z własną władzą sądowniczą i własnymi gettami do których policja boi się wejść. Szukali pracy , nie byli i nie są ciężarem a to wielka różnica. Jakoś nie mogę sobie przypomnieć jakie to bogactwo wnieśli do kultury europejskiej Aborygeni i Indianie i z czego to my Polacy tak szczodrze korzystamy. Może mi przypomnisz pani Jolu.Europa muzułmańska to wojny , agresja ,brud ,nędza ,korupcja , niski poziom szkolnictwa i opieki zdrowotnej , to kopia państw Bliskiego Wschodu. Czy takiej Europy chcemy? Agat

   Usuń
  2. Zazdroszczę wiedzy, że wszyscy ci, którzy przyjeżdżają do Europy są najeźdźcami, a nie uchodźcami, Panie Agacie. Wszyscy, co do jednego?
   Ja takiej pewności nie mam, niestety. A bardzo by mi to uprościło życie.

   1. W Turcji, Libanie i Syrii nie toczy się wojna, ale jest ogromny kryzys, ponieważ w tych krajach uchodźcy z Iraku i Syrii od kilku lat szukali schronienia. Jak tam zapełniały się obozy dla uchodźców, co robiła Europa?

   W obozach nie ma jedzenia, edukacji, pracy, leczenia, nic. Nie ma życia, jest tylko wegetacja. O to powinna zadbać Turcja? Na pewno, tylko dlaczego Turcja (kraj wcale niebogaty) ma wyłącznie ponosić konsekwencje nie swoich decyzji. Turcja ma sporo za uszami, ale zlituj się pan i nie bądź naiwny.
   Jordania, maleńka Jordania, najpierw przyjęła Palestyńczyków, których z ojczyzny wyrzuciła decyzja Ameryki i Europy o utworzeniu Izraela, a teraz około 1,5 – 2 mln Syryjczyków. Że nie ma różnic kulturowych – dobrze!, poczekamy do eksodusu Ukraińców. Ciekawe, co wtedy ci będzie przeszkadzać skoro nie będzie odrębności kulturowej, nawet religia w gruncie rzeczy ta sama :-)
   I co zrobi Unia.

   Większa różnica kulturowa jest między Saudyjczykiem i niejednym Syryjczykiem niż ci się wydaje. Syria była państwem świeckim, gdybyś nie wiedział. Saudia dawała masowo wizy Syryjczykom, sciągając do siebie wykształconych, sprawdzonych ludzi. Wiz do Europy nie było -- mamy nielegalnych uchodźców. Jesteśmy idiotami.

   3. Nie mają dokumentów, nie wpuszczamy.
   Nie chcą zostawić odcisków palców, do domu. Agresja - deportacja.
   W czym problem?
   Zachowanie u nas: pozwalają sobie na to, na co my im pozwalamy. Mieszkam w Saudi i wiem, co mi wolno. Jak nie respektuje prawa, do domu.

   4. >>>Młodzi silni mężczyźni a jest ich 75 % którzy zostawili starych kobiety i dzieci na pastwę losu ?<<<
   Wyprawa przez Morze Śródziemne jest skrajnie niebezpieczna i bardzo droga. Niewielu może sobie na to pozwolić, żeby przekraczać ją z całą rodziną. Za to ktoś, kto otrzymał status uchodźcy, o co wcale nie jest łatwo, może ściągnąc najbliższych. Oni całkiem nieźle, w przeciwieństwie do ciebie, znają zasady. Po co ryzykować? Tam kobiety i dzieci się chroni.

   5. >>> W 1981 w Polsce wprowadzono stan wojenny , można było się spodziewać wszystkiego, łącznie z bratnią pomocą z Wschodu jakiej doświadczyli Węgrzy w 56, radzę poczytać pani Jolu.<<<

   Panie Agacie, dajesz prawo do azylu na samo „spodziewanie” się wojny, a nie dajesz jej, gdy wojna – skrajnie okrutna, przypomnę – już się dzieje. Pokrętna logika, przyznam. Ja tego nie ogarniam.
   Wojny spodziewać się może również Liban i Jordania, więc co? Przyjmujemy Libańczyków i Jordańczyków – jako „spodziewających się”, a reszta do domu?
   Tego chcesz?

   Co do Polaków: do dzisiaj polska emigracja na Zachodzie, szczególnie w Niemczech i Austrii, gdzie było nas najwięcej, musi walczyć ze stereotypem Polaka złodzieja samochodów i sutenera oraz Polki – prostytutki. Gett nie tworzyliśmy, bo byśmy się w nich zjedli, ale opinii dobrej się nie dorobiliśmy. Niestety.

   6. >>>Jakoś nie mogę sobie przypomnieć jakie to bogactwo wnieśli do kultury europejskiej Aborygeni i Indianie i z czego to my Polacy tak szczodrze korzystamy. >>>

   Aborygeni i Indianie do naszej kultury nie wnieśli nic, bo bardzo szybciutko zostali unicestwieni, czasami bardzo skutecznie. To biała rasa zniszczyła ich kulturę, tradycję ich samych na ICH WŁASNYM TERENIE.
   A z bogactw tam ukradzionych i przywleczonych do Europy dzisiaj tak chętnie korzystamy i my, członkowie i beneficjenci Unii.

   Brud, nędzę, korupcję i niski poziom opieki medycznej mieliśmy całkiem niedawno jeszcze i my. Korupcja nam jeszcze została do dzisiaj i kilka innych przywar narodowych, które inni doskonale widzieli – poczytaj zagraniczne gazety z ostatnich kilkunastu lat.
   Nasze bardzo dobre samopoczucie narodowe jest zadziwiające :-)

   Zyczę miłego dnia
   i obyś nigdy nie musiał szukać schronienia.

   Usuń
  3. Ostatnie dane z niemieckiej prasy to : 18 % Syryjczyków ,reszta to obywatele innych państw muzułmańskich . Bieda na świecie to nic nowego, prawie miliard Afrykańczyków i mieszkańców Bliskiego Wschodu na nią cierpi . Czy mamy ich wszystkich przyjąć w Europie ? A niby dlaczego ? A może to Saudia okaże allahowe miłosierdzie i przyjmie braci w wierze ? Jak dotąd nie przyjęła ani jednego , chce tylko wybudować w Europie 200 meczetów - centrów indoktrynacji islamskiej .Tajemnicą poliszynela jest że Saudia to cichy sponsor terroryzmu i ISIS .Poniekąd przyznajesz że ci młodzi, silni i dobrze odżywieni mężczyźni , po których nie widać żadnych trudów wojennych , to forpoczta islamskich najeźdców .Nie zamierzają nigdy wracać do swoich krajów , korzystają tylko z okazji że Europa jest litościwa i...słaba. Taka była kiedyś taktyka podboju , zająć teren silnymi, młodymi i zasiedlić resztą swojego plemienia, tubylców sprowadzić do poziomu siły roboczej i obłożyć dżizją .To właśnie się dzieje w Europie.Chcą pieniędzy , domów , pełnego utrzymania i 600 € na drobne wydatki. I my mamy się temu bezczynnie przyglądać ? Śmieszne i niepoważne jest pani obarczanie winą Europejczyków za skandaliczne zachowania muzułmanów( bo to rzekomo tolerujemy). U nas nie gwałci się kobiet , wydaje za mąż dzieci , są pewne standardy przekroczenie których karane jest więzieniem. Obecnie w obozach niemieckich codziennie dochodzi do bójek między uchodźcami z Syrii i Afganistanu, bójek z użyciem noży Gwałcone są też samotne kobiety . Wojny islamskie między szyitami a sunnitami toczą się od wieków, to nie nasza sprawa, lubią się mordować to ich problem. Powoływanie się na gazety i fakty sprzed kilkunastu lat jest wyraźną manipulacją z pani strony pani Jolu.Dziś Polacy są cennymi pracownikami na Zachodzie, polskie firmy zdobywają tamtejsze rynki . A europejska , amerykańska , żydowska kultura i nauka dała światu najwięcej przełomowych wynalazków ... i noblistów. Agat

   Usuń
  4. Skoro 82% to nie ofiary wojny, w czym problem? Nie przyjmujemy.
   Bieda na świecie nic nowego, cała polska emigracja w Niemczech, USA, UK itp. Ucieka przed bieda, ale to ponoć przestępstwo;-))

   Nie musimy ich wszystkich przyjmować w Europie. Przyjmujemy tylko tych, którzy tego rzeczywiście potrzebują. Jak to zrobimy - nasza sprawa.

   Saudia przyjmuje uchodźców i wspiera Jordanie, ale tu nie chodzi o Saudi, bo Saudia mnie nie obchodzi. I nie jest prawdą, że nie przyjmuje, skąd to wiesz?

   Forpoczta islamistów? A co na to twój psychiatra?

   U nas tez gwalci się kobiety. Europejski zreszta bywaja na tyle łatwe, że już 12-latki prowadzą bogate życie seksualne, nie trzeka gwalcic.

   Nie jest moja manipulacja powoływanie się na fakty sprzed kilkunastu lat, bo w tym kraju żyją ludzie, którzy pamiętają, że ich Żyd przed II wojną oszukał na kasie.
   O tym jak zachowywali się Polacy w Niemczech pamiętają tam do dziś. Są cenieni na Zachodzie? Pewnie wielu jest. O tym jakie są realia sporo do powiedzenia ma mój syn po trzech latach pobytu w UK.

   Przełomowe wynalazki, mówisz? Warto pamiętać, że spościanę kultury starożytnej przechowali muzulmanie, bo my tkwilismy w barbazynstwie wieków średnich.
   Świat nie jest czarno-biały.

   Usuń
  5. Trudno dyskutować z kimś kto nie zna słowa forpoczta, mimo tego odpowiem pani. Że Saudia żadnych emigrantów nie przyjęła, proponują tylko 200 meczetów , trąbią o tym nawet niemieckie media, wystarczy czytać . Domyślam się że w samej Saudi nikt o tej "szczodrobliwości" względem braci w wierze nie napisze, zamiast tego książęta samolotami sprowadzają tony narkotyków do swojego kraju.Na dobroczynność już nie ma miejsca. U was w Saudi nikt nie pyta czy kobieta ma ochotę na sex ,gwałci się 9-latki a nawet młodsze zawierając małżeństwa czasowe tzw misjar -na godz., dzień, tydzień jak sobie samiec życzy . Powołując na kogoś komu Żyd rzekomo 80 lat temu wyrządził krzywdę, tylko się ośmieszasz. Jakie są realia na Zachodzie to sam widziałem na własne oczy, relacja twojego syna jest mi zbędna.Prawdziwe jest tylko to, że we wczesnych wiekach islamu, władcy byli na tyle oświeceni że nie zniszczyli dorobku naukowego starożytnych Greków, chociaż długopisu ta pustynna kultura nie wynalazła, nie mówiąc już o komputerze. Bez odbioru. Agat

   Usuń
  6. Drogi Agacie, to co robi w tym kryzysie Saudia, zupełnie mnie nie interesuje. To nie mój kraj, nie moi ludzie i nie moja moralność. Moje związki z Saudia są takie, jak eksporterów z krajem, do którego dociera eksport. Tyle.

   Widząc, że masz spory problem z myśleniem wyjasniam: w Saudi zarabiamy pieniądze, ktore inwestujemy w Polsce, jak do tej pory wszystkie. Nie mamy, nie będziemy mieć i nie chcemy innych relacji.

   Nie jestem, nie byłam i nigdy nie będę muzulmanka. To jedyna rzecz jakiej jestem pewna w tym życiu.
   Wystarczy?
   Dyskutowane ze mną o moralności muzułmańskiej nie ma sensu - nie moja broszka.

   Jestem za to chrześcijanka i pamiętam o kilku zasadach. Pomoc potrzebującym jest jedną z nich. Jak "wyluskac" potrzebujących z całej masy szukających okazji, w tym problem. Zamknięcie granic dla wszystkich nie jest rozwiązaniem.
   Problem narasta od lat i jakoś do tej pory Europa nie zrobiła nic. Kompletnie!

   Przypominam ci również, ze Europa (w tym Polska) za ten kryzys jest częściowo odpowiedzialna, popierając USA w napaści na Irak.

   Co do innych nadużyć w moich postach:
   Drogi Agacie, opinie i stereotypy (w tym krzywdzace) utrzymują się latami. O nas również.
   Pamiętaj przy tym o histerii, jaką rozpętała brytyjska prasa na temat Polaków na wyspach - to na razie przyschło, ale nie wiadomo, czy nie wróci przy kolejnej odsłonie kryzysu.

   Nie rozpetujmy nacjonalizmow, bo to my najbardziej możemy dostać po dupie. Duża część prowincjonalnej Polski żyje z saksow i pieniędzy od emigrantów. A to się szybko może skończyć. Byłam świadkiem rozmowy -w której uczestniczył również Autor tego bloga - gdy znajomy Brytyjczyk wyjaśniał dlaczego emigracja kolorowych z dawnych kolonii jest OK. I dlaczego Polacy powinni siedzieć w domu.

   Co do relacji prasy, dla twojego dobra wyjasniam, że dziennikarze zawsze piszą to, co tłuszcza chce czytać. Nie ma czegoś takiego jak misja prawdy. Liczy się sprzedawalnosc, klikalnosc i trafienie w gust potencjalnego targetu. Mnie te zasady na szczescie nie obowiązują.
   Arabia umożliwiła Syryjczykom chociażby łączenie rodzin. Nasi znajomi Syryjczycy mogli po rozpoczęciu kryzysu z terenów zagrożonych ściągnąć nawet dalsza rodzinę - co wcześniej było niemożliwe. I wielu innych bez kontaktów. Odbyło się to w sposób cywilizowany, a nie niekontrolowana rzeka ludzi, z którą po drodze zabrali się Serbowie, Bośnia, pakistancyczy i jeszcze Bóg wie kto.
   Nie jest lekko, bo na wizę czeka się teraz miesiącami, system się zatyka, ale jakoś to widac funkcjonuje.

   Usuń
  7. Pani Jolu, w pewnych kwestiach się z Panią zgadzam. Mi przeszkadza baaardzo to, że Europa wpuszcza wszystkich jak leci i z góry każdy jest uchodźcą.
   Porównam może to do takiej sytuacji: proszę sobie wyobrazić, że stoi sobie Pani pod granicą USA i żąda Pani wpuszczenia do kraju, bo w Polsce jest biednie. Co oni na to? ano nic... przekroczenie granicy, ucieczka to często kula w nogi.
   A u nas? jak się pilnuje granic? nic a nic się nie pilnuje.
   Druga rzecz to wypominanie wszem i wobec, że Polacy tak masowo emigrują... tak emigrują, wcześniej składając wnioski o wizy albo emigrują na terenie UE, w której mają prawo pracować i podróżować nie tłumacząc się nikomu.
   Szanujmy swoje prawa.
   Kolejna sprawa jest taka, że osoby z innych kręgów kulturowych się nie asymilują, to zamknięte plemiona, które chcą zachować swoją tożsamość. Najlepiej wykształconych uchodźców już przygarnęli Saudyjczycy, bo wiedzą, że tacy ludzie nie będą sprawiać kłopotów, zajmą się pracą.
   Jestem przeciwna temu, co się teraz dzieje... popieram Węgrów w 100% w tym jak strzegą granic. Nie wstydzę się do tego przyznać.

   Aga.

   Usuń
  8. A Ja .. chciałbym dodać, ze nim krzyżowcy najechali arabów, to ... Egipcjanie i Persowie byli tam wcześniej wiec niech ich biorą bo na pewno wcześniej upili z tego dzbana miodu.

   E (K....r)

   Usuń
  9. Jola. Z info TVN 24 . Do małej miejscowości w Szwecji Limedforsen leżącej w środku lasu przewieziono dziś kilkudziesięciu Syryjczyków i Irakijczyków . Część z nich odmówiła zakwaterowania w ośrodku i nie wyszła z autobusu bo tutaj jest .....zimno, daleko do sklepów , oni mają dzieci a jedna kobieta jest nawet w ciąży . Zażądali zawiezienia do dużego miasta lub do Niemiec. Negocjacje trwają . I jak się pani podobają biedni "uchodźcy" . Dalej roni pani krokodyle łzy ?

   Usuń
  10. Limedsforsen. Uchodźcy. Czytaj w Google.

   Usuń
  11. Droga Agnieszko, Europa jest głupia. że wpuszcza wszystkich jak leci, zamiast wprowadzic kontrolowaną możliwość uzyskania wizy w kraju pochodzenia. Łatwiej takiego uchodźcę sprawdzić pod wzgledem bezpieczenstwa dla kraju przyjmującego - to zrobiła chociażby Saudia. Europa taką mozliwość zablokowała.
   Skrajna głupota - przyjęta strategia "pasie" wyłącznie przemytników ludzi i eskaluje kryzys.
   Mleko się rozlało...

   Uchodźcom należy pomagać jak najbliżej kraju pochodzenia. Mniejszy stres, mniejsze różnice kulturowe, łatwiej wrócić. To nie jest tak, że wszyscy chca do Europy, ale czasami nie maja wyjścia. Co zrobiła Europa? Oprócz zwołania paru szczytów i konferencji, które nic nie wniosły, absolutnie nic! Przez kilka lat. Nic. Na co czekalismy?
   Ale co się dziwić, skoro na czele Unii stoją ludzie pokroju Tuska...

   >>Druga rzecz to wypominanie wszem i wobec, że Polacy tak masowo emigrują... tak emigrują, wcześniej składając wnioski o wizy albo emigrują na terenie UE, w której mają prawo pracować i podróżować nie tłumacząc się nikomu.
   Szanujmy swoje prawa. <<<

   Polska tak samo jak i wszystkie panstwa europejskie ratyfikowala konwencje dotyczaca praw uchodzcow z 1951 roku. Jest to konwencja starsza niż prawo obywateli uni do swobodnego przemieszczania się. Oni, droga Agnieszko, też mają swoje prawa, których zarówno Europa jak i Polska zobowiązała sie chronic. I te ich prawa należy szanowac.
   Jak oddzielić rzeczywistych uchodzcow od cwaniaków szukajacych przy okazji łatwiejszego zycia? Nie wiem. Ale ja nie biorę pieniedzy za unijne stołki.

   <<>>
   Co oznacza, że rzadzą nami idioci - ergo: sami jestesmy idiotami, jak leci.

   <<>>
   Ja też rozumiem Węgrów. Na ten niewielki i niebogaty kraj zrzucono problem, z którym nawet o wiele ludniejsze i bogatsze Niemcy sobie nie radzą.

   <<>
   Zaręczami ci, że ja też. Swiat staje się ziszczeniem piekła. A będzie coraz gorzej.

   E (K...r) - nie bede komentować. Nie wiem, co bierzesz, ale zmień dilera.

   Anonimowy, to ze jakaś mikroskopijna częśc (kilkadziesiąt osob) nie jest zadowolona z warunków, ma swiadczyc o czym?
   Nie przyjmowac reszty, wyrzucuc wszystkich, czy zmienic warunki? Uchylic konwencję? Wyjasnij, bo nie ogarniam.

   Wyjasniam przy okazji, ze najbardziej eurosceptyczna i niechetna Unii Europejskiej jest ta częśc społeczeństwa polskiego, która jest faktycznym jedynym bezpośrednim beneficjentem naszego członkowstwa w tejże organizacji.

   Mówię o rolnikach, gremialnie głosującym przeciwko Unii i na kazdym kroku deklarującym niechęc do tej organizacji, którzy oprócz bezposrednich dopłat do rolnictwa - tysiące złotych bez żadnego wysiłku prosto na konto, są beneficjentami dopłat pośrednich (do produkcji rolnej, dopłat do kredytów, do kół gospodyn wiejskich, przekwalifikowania, dostosowania i bógwico). Zywe pieniążki zasilające polską wies a oni szczekają.
   Pozbawić ich dopłat, bo pluja na Unię?
   Jestem za.

   Drodzy Panstwo, nie chce mi się dalej dyskutowac na ten temat, bo to nie ma sensu - szkoda mojego czasu. Proponuje wrócić do tematu już niedługo, gdy setki tysięcy Ukrainców (może nawet miliony, Ukraina jest ludniejsza niż Polska) pojawią sie u naszych granic. A granicę mamy dłuuugą i mury będą kosztowne. Rodzina w Wschodzie informuje, że aut na ukrainskich rejestracja przybywa lawinowo. Moim zdaniem, zaczyna się.

   Mam tylko nadzieje, że my nie staniemy się kolejna ofiarą obłąkanej ideologii i sami nie bedziemy musieli z tobołkani wiac do szczęsliwszych krajów.
   Czego i Państwu, i sobie zyczę.

   Usuń
  12. Krótka odpowiedź .Konwencja dotycząca ochrony uchodźców nie odnosi się do islamskiego najazdu i podboju z jakim mamy obecnie do czynienia. Trzeba być ślepym żeby tego nie zauważyć. Miliony beżowych ludzików zasiedlają Europę i tak jak Putin podbił Krym, oni podbijają Europę i to oni z uwagi na masowość dyktują teraz warunki. Codziennie 10 tys Afgańczyków składa podania o paszport. Na wiosnę ruszy jeszcze większa fala.

   Usuń
  13. Pani Jolanto

   Dziękuje, ja tylko na dobrej jakości używkach i dlatego wiem ze, wbrew temu co MEN próbuje dzieciom w przedszkolu wcisnąć do głów, na tęcze można wejść.

   Proponuje sobie poczytać o szwabie nazwiskiem Kalergi i jego doktrynie, która jak widać jest realizowana. Niespodzianka ... Merkel dostała nagrodę im. Kalergi, dodać należny do tego raport UN z (chyba) 2000r. dotyczący starzejącej się
   Europy, który mówi ze do 2025 Europa będzie potrzebować 150+ milionów
   emigrantów.

   No i proszę ...

   E (K....r)

   Usuń
 6. W każdym kraju słabo kontrolowany duży przepływ ludności z innego kraju może wzbudzić niepokój.

  OdpowiedzUsuń
 7. Temat uchodźców jest ciężki, z jednej strony nie wiemy jakie mają zamiary ale z drugiej są wśród uchodźców ludzie, którzy potrzebują pomocy.

  OdpowiedzUsuń
 8. tak bardzo wierzę w nieudolność rządu (każdego) że zanim pierwsi emigranci przyjadą do Polski minie bardzo dużo czasu

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety, nigdy nie ma gwarancji. A Europa leczy objawy zamiast starać się usunąć wirusa. Myślę, że przepływ imigrantów będzie trwał jeszcze dość długo, chociaż już możliwości logistyczne drastycznie maleją. Zobaczymy, jak ten cały kryzys się potoczy.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych