2/01/2016

Saudyjskie CBA w akcjiApelacyjny Sąd Administracyjny podtrzymał kary administracyjne i utrzymał w mocy wyroki skazujące wydane przez sąd niższej instancji dla dwóch pracowników sektora publicznego na karę pozbawienia wolności i grzywny za defraudację.
Rzecznik prasowy Komisji Krajowej do Walki z Korupcją (Nazaha) Abdulrahman Al-Ajlan powiedział, że otrzymuje raporty od obywateli o  przypadkach korupcji i nadużycia władzy przez pracowników Gubernatora.
Jednemu z pracowników zatrudnionemu  na stanowisku biurowym udowodniono prowadzenie działalności gospodarczej w obszarze, który jest niedozwolony dla pracowników sektora publicznego.
Pilotowi z Saudi Arabian Airlines została udowodniona współpraca z pracownikiem  Gubernatorstwa w jego przestępczej działalności.
Sąd administracyjny, skazał pracownika na półtora roku więzienia i grzywnę w wysokości 10,000 SAR. Pilot został skazany na rok więzienia i ukarany  grzywną 10,000 SAR.

Prawdopodobnie chodzi o "przyspieszenie" (za łapówki) pewnych decyzji będących w gestii urzędu Gubernatora, a nie defraudację, jak jest to w tekście.
Biurokracja saudyjska jest całkiem spora i różnych kwitów, druczków i zezwoleń potrzeba co niemiara.
Dlatego zapewne co bardziej "przedsiębiorczy" urzędnicy zakładają firmy zajmujące się przyspieszaniem procedur. Jasne, że jest to nielegalne, ale jak macie do załatwienia kilka kilogramów papierów to z chęcią skorzystacie z takiej przyspieszonej ścieżki załatwiania niezbędnych dokumentów.
Tylko jak widać kary nie są niskie, więc rok za "sprawstwo pomocnicze"  może dać do zrozumienia niektórym, że się taka dodatkowa forma zarobkowania może nie opłacać.

źródło

2 komentarze:

  1. To jest jeszcze ciekawsze:
    http://www.middleeasteye.net/news/nine-americans-arrested-saudi-arabia-part-anti-terror-crackdown-1157176356
    Ci "Amerykanie" to pewnie mniej wiecej tacy: https://en.wikipedia.org/wiki/Anwar_al-Awlaki

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych