4/23/2013

Arabia Saudyjska rozważa zmianę dni weekendu

Poniżej artykuł z Gazety Wyborczej z 22 kwietnia

Organ doradczy króla Arabii Saudyjskiej zasugerował rządowi w poniedziałek, by weekend przypadał na piątek i sobotę, co ma ożywić gospodarkę Królestwa. Obecnie wolnymi dniami są czwartek i piątek, a to ogranicza możliwość współpracy z partnerami z zagranicy. 
 
W Islamie dniem świątecznym w tygodniu jest piątek. Niektórzy saudyjscy przedsiębiorcy i ekonomiści tłumaczą, że czwartkowo - piątkowy weekend, obowiązujący przede wszystkim sektor państwowy, ogranicza liczbę dni, w których firmy z tego kraju mogą współpracować z zagranicznymi partnerami. 

Wszelkie zmiany dni weekendu mogą mieć istotne znaczenie dla giełdy w Arabii Saudyjskiej, na którą duży wpływ mają międzynarodowe ceny energii i rynki akcji - oceniają media. Z większością partnerów na świecie Saudyjczyków łączą tylko trzy dni robocze w tygodniu 

Saudyjski biznes od lat lobbuje na rzecz zmiany oficjalnego tygodnia pracy, żeby dopasować się do regionalnych trendów w tej kwestii. Sąsiadujący z Arabią Saudyjską Oman oficjalnie zatwierdził w kwietniu zamianę dni weekendu na piątek i sobotę; prawo wejdzie w życie od 1 maja. Jeżeli wniosek Rady w Arabii Saudyjskiej nie zostanie zatwierdzony, kraj ten pozostanie jedynym państwem Zatoki Perskiej, w którym obowiązuje weekend czwartkowo-piątkowy.

Znaczna część propozycji zmiany prawa pochodzi od Rady Konsultacyjnej (150-osobowego organu doradczego powoływanego przez Króla). Sama rekomendacja Rady nie oznacza wcale, że propozycja stanie się obowiązującym prawem. Wniosek musi zatwierdzić rząd i Saudyjski Sąd Królewski. W 2007 roku podobny wniosek został odrzucony.

A w Arab News mamy  dementi z 23 kwietnia - informację podesłał Krzysiek 

W wywiadzie dla Arab News, Fahd Al-Hammad, wiceprzewodniczący Rady Konsultacyjnej zaprzeczył doniesienia mediów, że Rada zatwierdziła piątekowy-sobotni weekend.


8 komentarzy:

 1. Bardzo sensowny pomysl, tylko gdyby ktos tak u nas mial nagle weekend przesunac? Gdyby na przyklad poniedzialek byl wolny? To by bylo cos, wtedy wszyscy znienawidzili by wtorek ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu do nidawna w prywatnych firmach tylko piątek był wolny. Ale gdy ludzie zaczęli masowo uciekać do firm państwowych (szczególnie Saudyjczycy), to większość firm prywatnych poszła po rozum do głowy i ja np. mam tylko jeden pracujący czwartek w miesiącu. Pracuję po 9,5 godziny dziennie (ale mam płacone nadgodziny tzw. "fixed overtime")

   Usuń
 2. Polwysep powinien ustandaryzowac weekend u siebie! Inaczej w UAE, inaczej w Omanie, inaczej w Saudi Ale tym sposobem czasami mam taaaaaaaaaaaaaki dlugi weekend ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pierwszy raz w życiu polubiłem środy, a znienawidziłem soboty :D

   Usuń
 3. A nie lepiej sobota niedziela jak w Europie
  Ale im by się wtedy solidnie życie religijne wywróciło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A że jest to kraj w kótrym religia ma niezachwianą pozycję - obowiązuje tu prawo koraniczne pomysł ten jest w 100000% nierealizowalny

   Usuń
 4. To znacze ze wszyscy moga uciec do bahrainu na prawdziwy weekend! Smieszny ze krol nagle oglosil tego tym tygoniu. TO wejdzie w życie tym tygoniu i nikt nie ma czasu przygotowac!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wejdzie w przyszłym tygodni czyli od nowego miesiąca - tak przynajmniej twiedzi mój HR. Ale jak wiadomo z wcześniejszych wpisów nie jest to najbardziej wiarygodna instytucja na świecie. Co do wspólnego weekendu całego GCC - pełna zgoda. Tylko zrobi się jeszcze cianiej - co zauważył Marek na swoim blogu " Beżowy świat" - cały "Gulf" w tym samych czasie bedzie jechał do Bahrajnu

   Usuń

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych