5/08/2015

Zmiany zasad pracy w Katarze ???

Katarski Minister Pracy, oświadczył, że ma nadzieję iż system "kafala" czyli system wiz sponsorowanych zostanie zniesiony przed końcem tego roku.
Zdaniem dr Abdullaha Bin Saleh Al-Khulaifi  jest "90 procent" pewności, że obecnie obowiązujące prawo zostanie zmienione w ciągu najbliższych siedmiu miesięcy. Ma to mieć pozytywny wpływ na rynek pracy w Katarze.
W obecnej chwili, pracodawcy mogą zapobiec migracji  pracowników z zagranicy pomiędzy firmami oraz utrudnić bądź nawet uniemożliwić opuszczanie kraju.
Zniesienie kafala stanowiłoby największy reformę katarskiego rynku pracy.
Nowym rozwiązaniem miałyby być maksymalnie pięcioletnie kontrakty, umożliwiające opuszczenie kraju przez pracownika w czasie nie dłuższym niż 72 godziny po powiadomieniu o tym odpowiedniego urzędu.
Dr Khulaifi powiedział również, że Katar będzie w pełni realizować kolejne poważne reformy Prawa Pracy np. elektroniczny system weryfikacji płatności dla tysięcy robotników ma być wdrożony już w połowie sierpnia. Zapewni to, że nawet milion pracowników będzie otrzymywać wynagrodzenie regularnie  co najmniej raz w miesiącu.
Jednak w opinii  specjalisty w zakresie prawa imigracyjnego Mustafy Qadri z Amnesty International   reforma ta jest daleko nie wystarczająca.
"Jest to kolejna forma kafala z inną nazwą, co prawda mniej restrykcyjna, ale nie rozwiązująca wielu problemów."
Jego zdaniem doprecyzowanie zasad konstruowania umów oraz możliwość opuszczania kraju przez pracowników w ramach proponowanych zmian będzie
".....nadal stosunkiem pracy przymusowej, ponieważ pracodawca nadal ma władzę nad pracownikiem."
A mówi się, że Katar jest bardziej otwarty i zeuropeizowany niż Arabia Saudyjska
W Arabii Saudyjskiej problem ten został już rozwiązany ponad rok temu, a system obowiązkowych kont bankowych dla pracowników (w celu udokumentowania terminowych wypłat) został wdrożony jeszcze w połowie zeszłego roku.
Jeżeli pracodawca zalega z wypłatą świadczeń przez 3 miesiące, pracownik może z mocy prawa otrzymać Iqamą transferową i przenieść się do innej firmy bez zgody obecnego sponsora.

Źródło - Saudi Gazette

źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych