piątek, 5 czerwca 2015

Trzyletni zakaz powrotu do Arabii Saudyjskiej jeżeli powrót nie nastąpi przed wygaśnięciem wizy

Podczas środowej konferencji prasowej Generalnej Dyrekcji Paszportów (Jawazat) Dyrektor  ds. PR płk. Muhammad Bin Abdulaziz Al-Saad zapowiedział, że opóźniony powrót  pracowników zagranicznych do Arabii Saudyjskiej z urlopów będzie skutkował wstrzymaniem wydania kolejnej wizy na 3 lata. Datą od której liczone będą te trzy lata będzie dzień wygaśnięcia wizy wjazdowej.
W celu ułatwienia spraw wizowych utworzono  system Abshir z którego można korzystać przez portal www.epassport.gov.sa  Dzięki temu wiele kwestii związanych z wizami można załatwić bez konieczności wizyty w Jawazat lub MSZ.
System Abshir umożliwia dostęp do swoich danych osobowych, wiz wielokrotnego przekroczenia granicy dla obcokrajowców (pracodawca musi tylko zatwierdzić wniosek w odpowiednim formularzu) oraz wiz wyjazdowych na zakończenie kontraktów.
Od 2013 Jawazat  zniósł wymóg posiadania wydrukowanej wizy wielokrotnego przekroczenia granicy.
Niezbędne dane znajdują się na stronie www.passportevisa.com  i są traktowane jako autentyczne i ostateczne, dzięki temu nie ma obowiązku posiadania wydruku wizy.
Ok, tyle artykuł w Saudi Gazette
Wszystko jest fajnie, tylko brakuje mi dwóch informacji. Co w przypadku np. zdarzeń losowych, takich jak choroba obłożna, opóźnienie samolotów itp. Nie podano żadnych możliwości dokonania odwołania od takiej decyzji i jakie dokumenty byłyby ewentualnie wymagana, aby uniknąć takich konsekwencji.
Co do systemu Abshir -  fakt, działa całkiem nieźle i większość kwestii, które pochłaniały długie godziny w kolejkach daje się załatwić w kilka minut przez Internet.
Jednak brak wydrukowanej wizy straszliwie utrudnia życie na lotniskach. Pisałem już kiedyś o tym i padło wyjaśnienie, że linie lotnicze muszą weryfikować  ważność wiz, bo w innym przypadku są zobowiązane do dostarczenie delikwenta z powrotem do kraju, z którego przyleciał na własny koszt.
No rozumiem, że dbają o własne interesy. Tylko dlaczego nie mają dostępu do strony www.passportevisa.com  w celu takiej weryfikacji, sprzedając bilety do Saudi to już pojęcia nie mam.
Nie bardzo rozumiem dlaczego na mnie ma spoczywać obowiązek udowodnienia tego na lotnisku, tuż przed wylotem a nie np. przy zakupie biletu.

A problem nie dotyczy tylko lotnisk w Polsce, żeby nie było.
Podobne jaja mają miejsce np. we Frankfurcie
 
źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szanowny Anonimowy Użytkowniku
Podpisz się proszę, imieniem lub nickiem
Miło jest wiedzieć z kim się rozmawia :)
pozdrawiamy
Paweł i Ola

PS. Z powodu tak prozaicznego, jak praca zawodowa, na Wasze komentarze odpowiadam w dni powszednie po godzinie 17:00 polskiego czasu
Za wspomniane niedogodności serdecznie przepraszam.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...